5 základních parametrů při výběru interiérových dveří

Autor: , 18.10.2016

Plánujete pořízení nových interiérových dveří? Pokud nejste v této oblasti odborníky, může se vám zatočit hlava nad množstvím různých typů, designů a barev, které prodejci v současné chvíli nabízejí. Ohledně vzoru a barevnosti se pravděpodobně budete domlouvat s partnerem a zbytkem domácnosti, s výběrem užitných vlastností se ale raději obraťte na zkušeného dodavatele interiérových dveří. Pokud mu vylíčíte své představy, přesně vám poradí ten nejvhodnější dveřní typ dle vašich potřeb. Díky správné volbě navíc i podstatně ušetříte – můžete si totiž být jisti, že nebude za několik měsíců dveře nutné vyměnit!

Základní informace o současných možnostech na trhu vám rádi dáme i my. Začtěte se do následujících řádků a za pár minut už budete vědět mnohem víc.

Výplň je základ

Začněme od základu a to doslova. Pevnost a odolnost dveří je především určována jejich vnitřním složením, lépe řečeno jejich výplní. Nabízí se několik základních typů dveří, které kromě užitných vlastností odlišuje i jejich cena. Finančně nejpříznivějším materiálem je voština. Toto zvláštně znějící slovo ukrývá úplně jednoduchou věc – papír ve tvaru včelích pláství. Neočekávejte tedy velkou odolnost. I přesto tyto dveře své místo najdou, hodí se do méně zatížených prostor. Střední kvalitu mezi výplněmi nabízí děrovaná dřevotřísková deska. Vyšší pevnost je spojena s významnější regulací hluku. Tato výplň je zcela dostačující pro každodenní standardní zatížení. Díky příznivému poměru cena versus kvalita jsou tyto interiérové dveře nejoblíbenější na našem trhu. Nadstandardní vlastnosti nabízí plná dřevotřísková deska. Potřebujete speciální dveře do nadměrně namáhaných prostor? Vyberte si tuto prémiovou variantu. Dveře s plnou dřevotřískovou deskou poskytují maximální odolnost, nejvyšší možnou regulaci hluku a zaručují minimální riziko proražení.

Interiérové dveře posuvné

Povrch nemusí být povrchní

Pevnost dveří primárně určuje jejich výplň. Jejich vzhled, náročnost údržby a odolnost vůči vnějšímu poškození stanovuje typ jejich povrchové úpravy. Opět se nabízí v několika základních variantách. Na výběr máte fólii, střednětlaký a vysokotlaký laminát, dýhu nebo masiv. Fólie je nejlevnější variantou. Její odolnost není nejvyšší, výhodou je jednoduché čištění, stálobarevnost, velký výběr barevných variant a cenová nenáročnost. Běžně zatížené domácnosti nebo kanceláře by měly volit laminát. Střednětlaký (také známý pod zkratkou CPL) laminát dobře odolává útokům dětí nebo domácích mazlíčků. Vytíženější prostory lépe využijí vysokotlaký (HPL) laminát. Milovníci dřeva mají na výběr mezi dýhou a masivem. Pod pojmem dýha se ukrývá tenká vrstva dřeva, která jim poskytuje požadovanou ochranu. Působením slunečního svitu může dýha změnit barvu. Budou-li dýhované dveře ve vlhkém prostředí (koupelna), může se dýha zkroutit nebo nabobtnat. Dveře z masivu jsou doslova luxusní variantou. Jejich půvab nejvíce ocení klasické interiéry, kam krásně zapadnou a podtrhnou jejich kouzlo. Mají menší omezení, při dlouhodobém dopadu slunečních paprsků mění svou původní barvu. Myslete na to při jejich instalaci, předejdete tak nepříjemnému zklamání.

Drobné nevýhody, které jsme zmínily (změna barvy, kroucení, bobtnání…), nemusejí být zrovna na místě. Jsou nové technologie, nové vylepšené povrchové úpravy, atak už mohou být tyto neduhy eliminovány. Proto se raději vždy poptejte prodejce.

Vhodný typ dveří do každého prostoru

Ač jsou stále nejoblíbenější variantou klasické jednokřídlé dveře, nemusí být tou nejlepší a jedinou volbou. Někdy bojujeme s nedostatkem prostoru nebo chceme interiér zajímavě ozvláštnit. V tom případě se nabízejí i další možnosti. Stále populárnější jsou interiérové dveře posuvné, které se mohou stát i součástí stavby domu či bytu. Jejich pouzdro je možné zabudovat do zdi a vy z jejich finální podoby vidíte opravdu pouze základní dveřní část. Pokud ale nemáte možnost nebo nechcete váš byt kompletně zrekonstruovat, a přesto se vám tento typ dveří líbí nejvíce, je tu nabídka i pro vás. Posuvné dveře, respektive jejich pouzdro můžete přimontovat přímo na stěnu. Nejsou nutné žádné další stavební úpravy. Kromě jedno a dvoukřídlých a posuvných dveří mají prodejci v sortimentu i dveře skládací nebo kyvné. Skládací dveře zabírají minimum místa a jsou netradiční variantou. Kyvné dveře možná znáte z amerických westernů, kde byly nejčastějším vstupem do zábavních salonů. U nás své využití nacházejí především v restauracích, například v jejich kuchyních, kde jsou oblíbené pro svou praktičnost.

Interiérové dveře

Jakou vybrat velikost?

Dostáváme se k už detailnějšímu výběru. Velikost je totiž značně individuální. Je určena možnostmi interiéru, vašimi požadavky a představami a také nabídkou výrobců. Rozměry jsou standardizované, ale je samozřejmě možné vyrobit i dveře na míru. Standardní nabídka je šíře 60, 70, 80, 90, 100 nebo 110 cm. U širších průchodů jsou ideální dvoukřídlé dveře. Před nákupem se vždy ujistěte, že jste daný prostor dobře změřili, vyhnete se tak nepříjemnému překvapení.

Jak mají vypadat?

A na řadě je asi nejpříjemnější vybírání. Pokud už budete mít jasno ve všech předchozích kategoriích, můžete se s chutí vrhnout do výběru designu. Výrobci dveří nám poskytli opravdu široký výběr. Díky fóliím a různým lakům nejste omezeni pouze na dřevěné varianty. I když ty jsou pochopitelně stále nejoblíbenější. V posledních letech se ale stále více prosazují čistě bílé nebo černé dveře. V sortimentu prodejců interiérových dveří najdete rozmanité spektrum odstínů dřeva, a to od těch nejsvětlejších až po ty nejtmavší. Na výběr je buk, dub, javor, ořech, kaštan, olše nebo třešeň. Navíc se prodávají i jemné úpravy těchto barevných variant, příkladem je ořech, wenge nebo kartáčovaný dub.

Výrobci dveří

Diskuse k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist