Barevné trendy roku 2016

Autor: , 8.2.2016

Renomovaná americká společnost Pantone vybírá každý rok top barvy roku. Nejde však pouze o jednu barvu, jak obvykle médii bývá prezentováni, ale o celou paletu barev. Ty se pak v průběhu roku objevují nejen v kolekcích módních návrhářů, ale i v interiérovém designu, designu běžných produktů v obchodě dostupných produktů (obaly potravin, drogérie, domácích potřeb a dokonce i léčiv), webových stránkách, časopisech nebo grafice v televizi.

Pravda, jedna barva bývá stěžejní. Vloni to byla výrazná marsala a letos se jimi výjimečně staly dokonce hned dvě barvy – Rose Quartz a Serenity (čili lehounce sladce růžová a uklidňující světle modrá). Kromě těchto dvou odstínů však nejen design interiéru ovlivní rozsáhlá paleta dalších barev. Jde povětšinou o zemité a teplé odstíny, který mají za úkol interiér uzemnit, sblížit s přírodou, oživit a naladit v něm příjemnou uvolňující relaxační atmosféru.

Paleta trendových barev roku 2016

Paleta trendových barev roku 2016

Jak to tedy bude fungovat v interiéru?

Takto široká paleta umožňuje, aby se tento rok v designu vytvořilo hned několik stylů, které si pohrávají s barvami, různými materiály, vzory i inspirací různými světovými kulturami.

Styl pohrávající si s velkými kontrasty

Styl pohrávající si s velkými kontrasty

Tento orientálně laděný designový styl si pohrává s chromatickými odlesky, které se mísí s tmavými náladovými tóny, lesklými povrchy, vrstevnatými texturami a závanem exotických asijských vzorů. Prostory vytvořené v tomto stylu jsou pozitivní, originální, veselé a hravé. Tmavé barvy vytváří dojem hloubky, zaoblují ostré hrany místnosti a tropické svěží barvy pak dodávají místnosti nádech dobrodružství a odvážnosti.

Luxusní dimenze

Pro milovníky luxusu byl vytvořen zcela speciální interiérový styl, který se nese v celkem nevšedních barevných odstínech (Penthouse View, Korálové, Olivové NUE, Citronné a v Modrém Vortexu). Jde totiž o tradiční odstíny kanceláří. Dnes se však objeví i v luxusně laděných domovních interiérech. I tyto barvy se budou v místnostech objevovat v kontrastním provedení (světlé a tmavé), přičemž si budou mezi sebou udržovat ostré elegantní linie, horizontální hranice barev v horní i spodní části stěny. Neutrální tóny jsou pak oživeny zlatem, safírovými tóny i odstíny korálů. V konečném výsledku je místnost vyvedená ve stylu Luxe Dimension velice sebevědomá.

Luxusní dimenze

Blurred Boundaries

Milujete moderní styl ale preferujete, když takovýto interiér není ostrý? Pak se vám bude jistě líbit styl Blurred Boundaries. Tento styl preferuje minimalistický design, který však s užitím jemných barevných kombinací, přírodních materiálů, látek a organických tvarů změkčuje a zaobluje. V designu se různým způsobem objevuje přírodně zelená, moderní mentolová, měděně oranžová, celadonová nebo modrý odstín s názvem stratus, které umně vyvažuje odstín černé charcoal plum, která se objevuje po stranách. Všechny barvy v interiéru jsou teplé a pozitivně naladěné. V interiéru vyvedeném v Blurres Boundaries se hojně objevují geometrické vzory i měkké textilie inspirované sedmdesátými léty minulého století.

Blurred Boundaries

Lyrical Living

Posledním velmi zajímavým interiérovým stylem je Lyrical Living,nesoucí se v zemitých neutrálních odstínech. Tento styl je ideální všude tam, kde chcete prostor prosvětlit a harmonizovat. Interiér ztělesňuje ženskou eleganci s prvky klasiky, které se nesou v barevné škále tón v tónu. Trend využívá vrstvení teplých barev, kombinování s lesklými povrchy a plyšovými texturami. Lyrical Living ved se lehce vznáší nad minulostí i současností. Vysoký lesk zde naleznete u stropu, v obložení stěn i na stylově řešených stolcích.

Lyrical Living

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist