Chcete třídit odpad efektivně?

Autor: , 16.8.2014

Odpad je důležité třídit zejména kvůli dopadu na životní prostředí. Každý z nás ročně vyprodukuje přibližně 250 kg odpadu. Pokud jste dosud nezačali nebo jste sice třídili, ale měli jste jednotlivé kousky naskládané v igelitkách, je načase to změnit. Speciální koše na tříděný odpad jsou nejen praktické, ale mohou být i pěkným kouskem ve vaší domácnosti.

Nejdříve kuchyně

Tradičně vzniká nejvíce odpadků v kuchyni. Proto je důležité mít vhodné koše právě v této místnosti, aby se mohly odpadky vyhazovat již při přípravě pokrmů. Ideální je, aby nádoby byly umístěny hned pod dřezem. Tak odpadne přenášení odpadů, které mohou kapat či padat, po místnosti. Ceny těchto košů jsou různé. Záleží na použitém materiálu, velikosti nebo funkcích. Obecně by ale měli být dostupné pro všechny.

Pokud nemáte doma místo v lince, můžete si pořídit dělené koše. U těchto košů je prostor rozdělen na několik částí. Mohou být nášlapné nebo se víka otvírají ručně. Pořídit můžete i koše v různých barevných provedeních. Co barva to druh odpadu.

Umíte odpad správně třídit?

Jestliže nemáte nádoby přímo v kuchyni v lince, odložte ty, které jsou určeny pro nezapáchající odpad někam, kde nebudou na očích. Nádoby na PET láhve či papír mohou být i hezkým designovým doplňkem v pracovně nebo v dětském pokoji.

Jistě vás potěší, že v třídění plastů jsme v Evropě na prvním místě.

Kelímky od jogurtů, skleničky od přesnídávek a jiné znečištěné odpady, můžeme lehce opláchnout, abychom předešli zápachu. Tímto krokem také velmi potěšíte pracovníky, kteří recyklovaný odpad třídí.

Co do tříděného odpadu nepatří

Do tříděného odpadu nepatří velmi znečištěné materiály, elektrické spotřebiče nebo chemikálie.  Ty se musí dávat zvlášť nebo odvážet zvlášť na k tomu určené místo.

Obecné zásady pro třídění odpadu:

  • Mnoho lidí neví co s pěnovým polystyrenem. Dává se normálně do kontejneru na plasty rozlámaný na malé kousky.
  • Pokud vám u kontejnerů chybí nádoba určená na nápojové kartony (mléko, víno, džusu a další), dávají se do plastů.
  • Do nádob na elektroodpad se dávají pouze věci, které se do něj vejdou. (toustovače, baterie, kalkulačky, mobilní telefony a další)
  • Elektrospotřebiče vám odvezou při dovozu nového spotřebiče. Dále je můžete odvézt do sběrných dvorů. Sem můžete odvézt také autobaterie, zbytky chemikálií, barvy v plechovkách, starý nábytek, stavební materiál.
  • Nádoby na třídění vybírejte takové, které se mohou stohovat, zavěsit na zeď.

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist