Čím se vyznačuje Provence styl

Autor: , 19.11.2016

V poslední době se zdá, že se české domácnosti doslova zbláznily do tradičního francouzského stylu interiéru známého jako Provence. Zjistila jsem však, že většina Čechů o něm nemají ani páru. Jejich jedinou představou o Provence stylu jsou levandule a také bílá, fialová a šedá barva. Jenomže to má v reálu do pravého Provence stylu velmi daleko.

Jak tedy vypadá skutečný Provence styl?

Historie Provence stylu sahá až do 17. století, kdy se francouzská šlechta stěhovala na venkov a chtěla skloubit městský komfort se svěžím venkovem. Díky tomu se tak v Provence interiéru umně snoubí romantika s rustikálním venkovským designem. Dominantu tvoří masivní nábytek běleného nebo lakovaného dřeva, jenž doplňuje záplava bohatě zdobených textilií, vyšívaných, ale i tištěných. Všude kolem vás se dále míhají květinové motivy a nádech patiny. Mohl za to jedinečný styl plný svěžesti a pozitivní energie, vysoký komfort i jedinečná atmosféra vybízející ke klidu a odpočinku.

Provence styl

Provence styl - Dům ve Švédsku

 

Nábytek v Provence stylu

Nábytek hraje důležitou roli v interiéru každého bydlení. Nábytek v Provence stylu by měl působit, že jeho stáří přesahuje víc než 10 let, a to i přesto, že jste si ho právě pořídili. A zde dochází k omylu, že Provence nábytek by měl být obělen. Skutečný Provence nábytek je totiž ve skutečnosti ozeleněn. Na povrchu by samozřejmě neměly chybět škrábance, ťuknutí, ba dokonce ani falešné stopy od červotoče. Nábytek v tomto stylu by měl být jednoduchý a důkladně sofistikovaný, zdobený řezbami. V žádném případě jej nekomunikujte s minimalistickým designem. Vhodným doplňkem jsou i proutěné koše, truhly, lavičky a podobné kousky nábytku.

Veranda v Provence stylu

Provence styl - kuchyň

Dekorace ve stylu Provence

Žádná dekorace ve stylu Provence se neobejde bez motivu květiny a živé květiny. Ideální není pouze levandule, ale i růže, slunečnice, rozmarýn, hortenzie, břečťan anebo třeba vojtěška. Rostlinné motivy pak naleznete na látce, nábytku i kování. Provence styl se vyznačuje nádherným a dokonale propracovanými doplňky. Typické pro ně jsou krásné fotorámečky, vázy, svícny i květináče.

Provence kuchyň

Ložnice Provence styl

Francie - Provence kuchyně

Kuchyně v Provence stylu

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist