Design moderních gotických interiérů

Autor: , 6.11.2017

Morbidní, ponurý a dramatický – tak je často popisován gotický styl, a proto není divu, že si mnozí z nás ani nedokážou představit, že by zařídili svůj interiér právě v tomto duchu. Gotický styl však může být také velmi elegantní, čistý a luxusní – v takovém případě harmonizuje s moderními interiéry velmi dobře.

 

Gotický styl se nejlépe hodí do interiérů s atypickým architektonickým řešením: vysoké stropy, velká okna nevšedních tvarů a rozměrů, sloupy, klenby a točitá schodiště poskytnou dokonalé zázemí, ve kterém gotické styl nejlépe vynikne.

Nevšední atmosféru s nádechem mystické gotiky však stejně dobře vykouzlíte třeba i v panelákovém bytě. Pokud se nebojíte razantních změn, rozhodněte se pro tmavé až černé stěny a masivní, bohatě zdobený černý nábytek. Potřebný třpyt a lesk takto tmavých místnostem dodá především přirozené světlo, krb, lesklé kovy a spousta zrcadel, svíček a bodových světel. Perfektním oživením tmavých místností je také křišťálový lustr, který se postará o dokonalý rozptyl světla.

 

Jemnější kombinaci představuje tmavý nábytek a světlé stěny. Černobílá klasika je nejen nestárnoucí, ale také velmi decentní, takže se můžete těšit na velmi elegantní a vytříbený interiér. Neméně působivé a vizuálně atraktivní je také opačné řešení, tedy kombinace tmavých stěn a světlého nábytku. Působivější atmosféry dosáhnete užitím tmavých tapet s gotickými vzory.

Pro vytvoření té pravé gotické atmosféry pamatujte, že nábytek by měl oplývat nevšedním vzhledem: ideální volbou je zařízení zámeckého stylu, které každému prostoru propůjčí kouzlo historie.

 

Velkou roli v gotických interiérech hrají doplňky. Vedle nábytku jsou nepřehlédnutelné především „gotické“ textilie – velmi působivým doplňkem se stanou především ty s texturou krajky. Pokud toužíte po výjimečném vzhledu, zvolte krajkovou texturu černo-zlatého zbarvení.

Další nepostradatelnou dekoraci představují obrazy s historickou tématikou a stará zrcadla s pozlaceným nebo kovovým rámem – jak u obrazů, tak u zrcadel platí, že čím větší rozměry, tím lepší. K dokonalosti dovedou gotický interiér kovové svícny a pohrabáče, doplňky z neopracovaného dřeva, sochy a honosné křišťálové lustry.

 

Při zařizování interiéru pamatujte, že gotický styl je velmi výrazný a zdobný, proto se raději vždy držte pravidla, že v jednoduchosti je krása. Nábytek, zařízení i doplňky přidávejte postupně, abyste se vyhnuli přeplněnosti a byli spokojeni s výsledným vzhledem.

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist