Dětský pokoj: Hravý a bezpečný

Autor: , 1.8.2014

Při zařizování dětského pokoje musíme hledět nejen na jeho design, ale také na bezpečnost. Vybavení i vzhled přizpůsobíme věku a potřebám dítěte. Dostatek úložných prostor, barevnost a místo na hraní jsou nedílnou součástí.

Začínáme podlahou

Především batolata a nejmenší děti tráví nejvíce času na podlaze. Pokud máte rodinný dům, kde je chladněji je vhodná vyhřívaná podlaha nebo jiný typ podlahy, který nebude na povrchu studený. Vhodné materiály jsou: vinyl, korek, marmoleum či koberec (lehce udržovatelný).  Koberec by neměl škrábat a měl by být s protiskluzovou úpravou. Na trhu je k dostání mnoho typů a barevných provedení, můžeme koupit i naučné s písmeny nebo čísly.

Hravý dětský pokoj podlaha

Nábytek do dětského pokoje

V každém dětském pokojíčku musí být dostatečný počet různých polic a poliček a zásuvek. Potřeba úložných prostorů se zvyšuje s věkem dítěte.  Každá hračka by měla mít v pokoji své místo a dítě by si již od mala mělo na takové uspořádání zvykat.

Pro drobné hračky jsou ideální pojízdné boxy či síťované závěsné koše. Ty mají ratolesti velmi rády, protože na svoje oblíbené hračky stále vidí. Větší hračky se snadno uklidí do pojízdných boxů umístěných pod postelí nebo skříní.

V pokoji musí být samozřejmě dětská postel nebo postýlka s odpovídajícími rozměry a z nezávadných materiálů. Do postele pořiďte kvalitní zdravotní matraci. Nebojte se připlatit. Zdraví dítěte za to stojí.  Důležitá je i šatní skříň nejlépe s policemi na jedné straně a tyčí na zavěšování věcí na druhé. Pokud má dítko věcí hodně, pořídíme i komodu.  Starším dětem nesmíme zapomenout koupit psací stůl a k němu židli na kolečkách, taktéž zdravotní.

Při zařizování pokoje dbejte i na přání dítěte. Koneckonců bude v pokoji trávit čas ono a mělo by se mu tam líbit.

Nábytek do dětského pokoje

Bezpečí

Při hrách děti často upadnou a bohužel často přesně tam, kde jsou hrany nábytku. Malé děti, které se teprve učí chodit, navíc padají velmi často. Použijeme tedy na rohy speciální chrániče, díky kterým již rohy nebudou ostré.

Skříňky a zásuvky zabezpečíme pojistkami, na klasické dveře použijeme zarážku z pružné pěny nasazenou na jejich okraj.

Pokud máme v blízkosti pokoje nebo i kdekoliv v bytě schodiště, je téměř nutné pořídit speciální zábranu, která dítěti zabrání se na schodiště dostat. Zábrana se instaluje do dveří a lze ji většinou snadno odmontovat nebo změnit její rozměr.

Zábranu můžeme použít i na postel, abychom zabránili vypadnutí dítěte s postýlky. Většinou se dávají tam, kde je horní polovina těla dítěte.

Do oken umístíme speciální zarážky, které znemožní dítěti okno úplně otevřít. Riziko pádu s okna tím snížíme na minimum.  Na trhu jsou k dostání i zarážky, které okno zafixují v určitě poloze a tím se nemůže ani otevřít a zároveň si dítě neskřípne prsty. Pokud jsou okna posuvná, nejdou se zarážkami otevřít vůbec.

Bezpečí dětský pokoj

Zásuvky zabezpečíme krytkami, které zabrání strkání věcí do otvorů v zásuvce (pro mnoho dětí velice oblíbená a nebezpečná hra).

Ať už zabezpečíte pokoj nebo i celý dům jakkoliv, pamatujete, že žádná ochrana nenahradí váš dohled a proto nikdy malé dítě nenechávejte bez dohledu.

 

1 komentář

  1. Pavlína Javůrková

    2.7.2016 at 20:54

    Hezký článek! 🙂
    My jsme si s dětským pokojíčkem dali největší práci z celého bytu. Je vidět jak vám na dětech záleží a pokojíčku pro ně věnujete 3x tolik času co jiným pokojům. Vydržel dlouho, pak jsme ho mohli prodat dál téměř bez vady.

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist