Harmonie bydlení podle feng-šuej: Kuchyň

Autor: , 12.11.2013

Feng-šuej je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem mezi člověkem a jeho životním prostorem. Jelikož feng znamená vítr a šuej označuje vodu, již samotný název prozrazuje zaměření této filosofie. Feng-šuej zkoumá energie, které vyzařují jednotlivé přírodní živly, místa i světové strany, a učí se s nimi pracovat a zacházet. Na základě tohoto učení lze stanovit pravidla organizace prostoru, které umožňují svobodné proudění životní energie zvané Čchi.

Ačkoli učení o proudění energií zní téměř šarlatánky, jejich působení má na nás vliv neustále. Jistě jste si všimli, že se váš domácí mazlíček ukládá ke spánku jen na určitých místech. Stejně tak je běžné, že se rostlinám daří jen na některých místech, zatímco na jiných chřadnou doslova před očima. Důvodem je skutečnost, že každá část bytu vyzařuje jinou energii o jiné síle a intenzitě. Feng-šuej tyto energie a síly uvádí do harmonického souladu a jejich pozitivní působení podporuje přítomností nejrůznějších živlů a prvků.

Kuchyň je podle učení feng-šuej zdrojem velmi silné pozitivní energie, neboť je místem prosperity celé rodiny. Proto by tento prostor měl být maximálně „zdravý“ – základem harmonické kuchyně je čistota, čerstvost a svěžest. Dřez plný neumytého nádobí, mrazák přeplněný nečerstvými potravinami a koš přetékající odpadky vysílají rušivou, nezdravou energii. Stejně negativně působí také nefungující spotřebiče, které vám v kuchyni jen zbytečně zabírají místo. Celou kuchyň zorganizujte tak, aby zde vše mělo své místo i svůj smysl, neboť podle feng-šuej nevyužitý zdroj v kuchyni značí nevyužitou příležitost v životě.

Co se týče živlů, jejich přítomnost je v kuchyni zajištěna dřezem (popřípadě i myčkou) a sporákem. Jelikož jsou voda a oheň odvěkými bojovníky, neumisťujte sporák a dřez bezprostředně vedle sebe, ani proti sobě. Především oheň je v kuchyni důležitým prvkem, neboť symbolizuje srdce celé rodiny, proto se o funkčnost i čistotu sporáku obzvláště starejte. Jelikož oheň ladí s dřevem, umístěte v bezpečné vzdálenosti od sporáku živé rostliny.

Rostliny by měly být hojně zastoupeny v každé místnosti, neboť zmírňují protikladné působení energií jednotlivých živlů i světových stran a navíc jsou samy zdrojem životadárné síly. Obdobně působí i čerstvé ovoce a zelenina, především pak pomeranče, které jsou nabité sluneční energií a v mnohých společnostech jsou považovány za plody štěstí. Naopak ze svého interiéru odstraňte umělé nebo suché rostliny, které mají nulovou energii.

Podle feng-šuej je velmi důležitý pocit bezpečí. Abyste se při práci v kuchyni cítili maximálně příjemně, neměli byste stát čelem ke zdi a zády do místnosti. Ideální proto jsou tzv. kuchyňské ostrůvky, které vám umožní pracovat čelem do místnosti a mít tzv. „krytá záda“. Jelikož je toto řešení finančně i prostorově náročné, můžete stejného efektu docílit zrcadlem umístěným tak, abyste pohodlně viděli do místnosti.

 

Související články:

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist