Harmonie bydlení podle Feng-šuej: Obývací pokoj

Autor: , 2.12.2013

Obývací pokoj je specifickou místností našich domovů. Je to místnost, ve které trávíme většinu svého volného času, nejčastěji ve společnosti členů rodiny. V obývacím pokoji však také vítáme své přátele a přijímáme známé i méně známé návštěvy. Obývací pokoj by proto měl působit velmi příjemným a útulným dojmem, abychom v něm pociťovali pravou uklidňující atmosféru domova. Na druhou stranu však musí působit dostatečně reprezentativně a elegantně. Při zařizování obývacího pokoje zkuste uplatnit některá z pravidel čínského učení Feng-šuej, díky nimž se v této místnosti budete skvěle cítit nejen vy, ale i vaši hosté.

Filozofie Feng-šuej pojímá obývací pokoj jako místnost příležitostí, v níž se spojují dva aspekty lidského života – soukromí a kariéra. Centrum propojení těchto dvou stránek lidského bytí symbolizuje sedací souprava. Ta by měla být situována tak, aby umožňovala oční kontakt a komunikaci všech sedících. Sedací souprava by proto měla být rozmístěna do kruhu, a to nejlépe čelem ke dveřím. Pokud na vstupní dveře pohodlně uvidíte, budete se v místnosti podvědomě cítit klidněji a bezpečněji.

Do středu sedací soupravy umístěte konferenční stolek. Ten symbolizuje zdraví celé rodiny, a proto by měl být stále čistý a upravený. Pozitivní energii mu dodají živé květiny. Životadárný střed místnosti můžete oživit přírodními živly. Živé rostliny, biokrb či akvárium umístěné v těsné blízkosti tohoto energií nabitého pole podpoří uvolnění energie a její snadné proudění. Naopak od středu pokoje odsuňte co nejdál přístroje vyzařující rušivé elektromagnetické vlny. Pro volné proudění životní energie zvané Čchi neumisťujte sedací soupravu ani jiné kusy nábytku v těsné blízkosti stěn. Veškeré zařízení by navíc mělo mít zaoblené tvary, přičemž ideální jsou jemné pastelové barvy.

Feng-šuej obývací pokoj je prosvětlený a vzdušný, proto tmavší kouty vybavte umělým osvětlením, světlými barvami a zrcadly. Právě zrcadla jsou hotovými poklady z hlediska proudění energie. Pokud máte nevyhovujícím způsobem zařízený pokoj, správně umístěná zrcadla energii rozprostřou po celé místnosti. Máte-li například sedací soupravu umístěnou tak, že sedíte zády ke dveřím, zrcadlo umožňující pohled na vchod do pokoje, vytvoří vyhovující podmínky pro proudění energie. Zrcadla však neumisťujte přímo naproti dveřím: přicházející energie by byla odražena zpět.

Vhodnými feng-šuej doplňky a dekoracemi pro obývací pokoj jsou svíčky, hodiny, zvonkohry, oblé kameny, harmonické malby a fotografie, k nimž máte pozitivní vazbu.

 

Související články:

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist