Jak na severský styl

Autor: , 15.11.2013

Pokud se zajímáte o design a trendy bydlení, jistě jste zaznamenali tzv. severský styl, který již několik měsíců patří mezi nejpopulárnější a nejvyhledávanější styly moderního bydlení. Vychvalují ho jak světoví odborníci, tak laici, kteří svůj domov proměnili v tomto duchu. A není divu! Severský styl je velmi půvabný a kouzelný, nese silné stopy tradice, a přesto je velmi moderní a praktický. Zkrátka bere si ze všeho jen to nejlepší a na výsledku je to znát!

Nechte se inspirovat!

Byt v Göteborgu ve Švédsku je dokonalým příkladem severského stylu. Přestože zaujímá pouhých 65m2, působí otevřeným a vzdušným dojmem – a právě tato vlastnost je společná všem interiérům, které dýchají atmosférou severských zemí, a to nehledě na jejich skutečné rozměry.

Základem je otevřený prostor a dostatek světla, světlé barvy a jednoduché, čisté linie. Přestože zde převládá čistě bílé zařízení, byt nepůsobí chladně a sterilně, ale naopak čistě a elegantně. Toho je docíleno kontrastem světlého zařízení s tmavou podlahou a užitím dřeva, které působení bíle příjemně rozrušuje svoji přirozenou strukturou.

Byt působí prostorně, čehož je docíleno chytře řešenými úložnými prostory, které mnohde sahají až ke stropu. Svůj podíl na vzdušném dojmu, kterým prostor působí, má také minimum dekorace, která je vybrána s citem tak, aby nezatěžovala prostor.

Severský styl v 5 krocích!

Pokud se i vám zamlouvají interiéry v severském stylu, neváhejte a pusťte se do změny. Stačí se držet několika málo pravidel a váš domov bude oplývat pravou severskou atmosférou.

1. Otevřené prostory. Tzv. open space jsou čím dál populárnějším řešením prostoru nejen v kancelářích, ale také v interiérech. Otevřené prostory vypadají vzdušnější a prostornější, než ve skutečnosti jsou, proto, pokud můžete, zbavte se všech zdí a dalších předělů prostoru. Malým místnostem dojem vzdušnosti dodají bílé stěny, světlé zařízení a podlahy, dostatek světla a velká zrcadla.

2. Dostatek přirozeného světla. Přirozené světlo zajisté oceníte nejen v interiérech v severském stylu, proto, máte-li možnost, využijte velká okna, lodžie, balkóny a světlíky. Pozitivní efekt navíc zesílíte, budou-li mít atypický tvar. V případě, že nemáte možnost těšit se z přílivu denního světla, vsaďte na bodovky, které vám poskytnou dostatek světla, a přitom příjemně splynou s okolním zařízením.

3. Dřevěné podlahy. Dřevo je příjemné nejen na pohled, ale také na dotek, proto jsou podlahy z tohoto materiálu jednoznačně trefou do černého. Do prostorné místnosti se ideálně hodí podlahy tmavší, na kterých mohou vynikat i letokruhy a přirozená nepravidelná struktura dřeva; do malých místností vždy volte podlahy světlé.

4. Světlý nábytek. Světlé odstíny, jednoduché tvary, čisté a oblé linie – takovými vlastnostmi by se mělo vyznačovat zařízení severského stylu. Světlé a jednoduché zařízení působí velmi svěže a jemně a skvěle vynikne v kombinaci se světlými i tmavými dřevěnými podlahami.

5. Vintage styl. Jak již bylo řečeno, severský styl si nepotrpí na honosné dekorace a bytové doplňky, přesto tu a tam můžete použít něco, co interiér ozvláštní a rozjasní. V severských zemích je velmi oblíbený tzv. vintage styl, který využívá nezaměnitelného kouzla starých věcí. Staré dědovy hodiny, oprýskaná forma na bábovku po babičce nebo kufr zničený z cest se mohou stát nádhernou dekorací, která prostoru dodá nevšední a osobité kouzlo.

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist