Jak se těšit z bydlení na malém prostoru? 1. díl

Autor: , 25.2.2018

Představa bydlení v bytě o několika málo metrech čtverečních se mnohým lidem příliš nezamlouvá. Důmyslné a chytré řešení prostoru však dokáže doslova divy. Takže pokud jste v situaci, kdy si nemůžete vybírat, ničeho se nebojte – s našimi triky učiníte z malého prostoru bytu jednu z jeho předností.

 

Plánujte do detailů!

Pokud bydlíte v malém bytě, jistě víte, že každý metr čtvereční se počítá. A právě proto v malých interiérech platí přísloví „Dvakrát měř, jednou řez“ dvojnásob. Zařízení byste proto nikdy neměli kupovat od oka, ale vždy přesně na základě dispozic interiéru, takže v počátečních fázích zařizování se vám vyplatí měřit, měřit a zase měřit. Obecně dávejte přednost minimalistickému nábytku jednoduchých tvarů, čistých linií a světlých barev a textur.

 

Myslete ve 4D!

Důležité je, jak vámi zvolený nábytek zapadne do prostoru, který je trojrozměrný. Bytoví designéři však upozorňují na to, že je třeba v úvahu brát také čtvrtou dimenzi, kterou je kupodivu čas. Představte si interiér v různých denních hodinách. Kolik místa okolo Vám zbude, když rozložíte sedačku, na které budete každý den spát?  Skutečně se k jídelnímu stolu vejdete všichni?  Nechybí Vám v kuchyni nějaký důležitý spotřebič?  Stanovte si priority a ujasněte si požadavky, z kterých nechcete každodenně ustupovat.

 

Co schovat? Co vystavit?

V malém prostoru omezte malé dekorace a bytové doplňky na úplné minimum. Takzvané lapače prachu zabírají místo a prostor opticky zatěžují a zmenšují. Dejte přednost hladkým, čistým a lesklým povrchům, s kterými docílíte přesně opačného efektu.  Drobnosti, s kterými se nechcete rozloučit, proto skryjte za dvířka skříní, komod a vitrín. Naopak se nebojte vystavit vše, k čemu máte pozitivní vztah a co vás nabíjí novou energií – příkladem jsou obrazy, fotografie či květiny.

 

Vyberte si vhodnou barevnou paletu

Ani v malých bytech se nemusíte vzdávat barev, ale nakládejte s nimi opatrně a vždy v souladu s barevným laděním okolního zařízení. Pokud se nechcete vzdát výrazné barvy, volte ji v podobě doplňků, nebo jí ozdobte pouze jednu ze zdí nebo její část. Malým prostorů však nejvíce sluší kombinace světlých odstínů nebo jemných pastelových barev. Jednoznačnou trefou do černého je pak tzv. skandinávský styl, který přináší nesmrtelnou kombinaci bílé, šedé a černé.

 

Preferujte multifunkční nábytek

Moderní multifunkční nábytek je nejen velmi originální a stylový, ale také mimořádně praktický. Zamyslete se, jaké funkce může nábytek plnit, a následně volte takové modely, které vám nabídnou co nejširší možnosti využití. Příkladem je kuchyňský barový pult nebo ostrůvek – ten může sloužit nejen jako kuchyňská plocha, ale také jako jídelní stůl a pracovní kout.

 

 Další tipy, jak si užít bydlení v malém bytě, Vám přineseme v druhém díle!

Diskuse k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist