Jak si zvolit hypotéku přesně na míru?

Autor: , 27.7.2013

Při dnešní opravdu široké nabídce hypotéčních úvěrů se zdá, že si sen o vlastním bydlení může splnit skoro každý. Skutečnost je však o dost složitější: přestože je hypotéka jedním z nejoblíbenějších finančních produktů, jde o půjčku, za kterou nejčastěji ručíte nemovitostí, na kterou si půjčujete, tedy vlastní střechou nad hlavou. Projděte si proto s námi zásady výběru správné hypotéky, banky i nemovitosti, aby Vám nové bydlení přinášelo jen a jen radost!

Kdy je hypotéka vhodným řešením?

„Nájem, nebo hypotéka?“ – to je otázka, kterou ve svém životě řešil snad každý. Jednoznačná odpověď na ni neexistuje, neboť vždy záleží na konkrétní životní situaci zájemce o nové bydlení. Hypotéka má však na rozdíl od nájmu jednu nepopiratelnou výhodu: po celou dobu splácení máte jistotu, že investujete do svého vlastního majetku, což Vám navíc dává svobodu si danou nemovitost přizpůsobovat k obrazu svému.

Podmínkou získání hypotéky je samozřejmě trvalý měsíční příjem. Spočítejte si již nyní maximální výši úvěru, jakou byste mohli získat u Hypoteční banky dle výše vašich příjmů, nebo dle požadované výše měsíčních splátek. V případě, že se rozhodnete pro hypotéční úvěr, je také výhodné zajistit si dostatečnou finanční rezervu pro nenadálé situace, kvůli kterým nebudete moci splácet. Ze stejného důvodu se doporučuje uzavřít pojištění schopnosti splácet, kterým můžete předejít nemalým finančním problémům. Pojištění schopnosti splácet je výhodným produktem: například Hypoteční banka jej nabízí v mnoha variantách včetně bonusů a výhod, jako je např. sleva na úrokové sazbě.

Do jaké nemovitosti investovat?

Při rozhodování o koupi nemovitosti stojí v centru pozornosti především otázka financování. Stejnou pozornost je však třeba věnovat také výběru samotné nemovitosti. Většina lidí řeší otázku, zda koupit starou nemovitost, nebo zvolit bydlení v novostavbě. Přestože starší nemovitosti lákají svou nižší cenou, finanční náklady na rekonstrukci se mohou vyšplhat až na cenu novostavby, popřípadě ji překročit. Správnému rozhodnutí proto musí předcházet důkladné propočítávání nákladů.

Při koupi nemovitosti je podle průzkumů nejdůležitějším kritériem cena nemovitosti, následuje její vzhled, stav a lokalita. A právě u těchto parametrů stoprocentně platí přísloví „Víc hlav, víc ví“. Stav nemovitosti po stavebně-technické stránce si ideálně nechte zkontrolovat odborníky; nejlépe se obraťte na Českou komoru autorizovaných techniků a inženýrů. Písemné osvědčení o stavu nemovitosti Vás sice může přijít až na několik tisíc korun, uchráníte se jím však od možných zbytečných výdajů v budoucnu, které by se mohly vyšplhat na mnohonásobně vyšší částky.

 

Stejně tak si důkladně prozkoumejte lokalitu, a to v různých denních i nočních hodinách. Vyzkoušejte všechny spoje městské hromadné dopravy a otestujte si cestu do práce i z práce. Také se informujte na sousedy, aby se z Vašeho splněného snu časem nestala noční můra.

V závislosti na zvoleném typu nemovitosti volte i banku. Ideální jsou banky se silnou pozicí na trhu, které flexibilně reagují na poptávku a požadavky svých klientů a přinášejí tak širokou nabídku hypotečních úvěrů. Běžné jsou hypotéky na byt v osobním vlastnictví, rodinný dům, koupi pozemku či na stavbu a rekonstrukci. Hypoteční banka ještě navíc nabízí méně obvyklou hypotéku na družstevní byt, rekreační objekt či populární americkou hypotéku.

Podle čeho volit banku?

Při zvažování hypotéky se nenechte zlákat výhodnými nabídkami z reklamních letáků a brožurek. Pokud chcete mít jistotu, pečlivě si prostudujte specifické podmínky jednotlivých bank a porovnejte je. Hypotéka totiž není jen o výši úrokové sazby; směrodatným kritériem jsou i další podmínky a poplatky, které by Vás později mohly nemile překvapit.

Rozhodně dejte přednost bankám zvučných jmen, které své služby nabízejí již několik let. To, že se dokázaly i v silné konkurenci prosadit, svědčí o kvalitě a profesionalitě jejich služeb. Nemusíte se bát, že se služby od známých institucí prodraží. Opak je totiž pravdou: banky se silnou a stabilní pozicí na trhu si mohou dovolit držet úrokovou sazbu na uzdě a mnohdy vycházejí vstříc potřebám svých klientů a poskytují jim širší nabídku služeb včetně výhodných bonusů a věrnostních programů.

Jedničkou na trhu v poskytování hypoték je již pátým rokem Hypoteční banka. Můžete si tak být jisti, že specialisté Hypoteční banky jsou skutečnými špičkami ve svém oboru a že Vám při výběru hypotéky na míru profesionálně poradí. Vyzkoušejte si nezávazně výpočet parametrů hypotéky pomocí jednoduché hypoteční kalkulačky na webu. Hypoteční banka nabízí i služby virtuálního poradce a hypotéku si můžete sjednat dokonce i přes internet z pohodlí domova. Hypoteční banka přináší nejširší nabídku hypoték na českém trhu, a proto je skvělým partnerem při cestě za lepším bydlením.

Diskuse k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist