Jak skladovat vánoční ozdoby

Autor: , 31.1.2016

Vánoční ozdoby nám pomáhají vytvořit jedinečnou sváteční atmosféru. Jde o krásné umělecké produkty, které nás někdy až ochromují svou křehkou krásou a při pořizování mnohdy i svou cenou. Byla by proto škoda, kdyby vám ta krása vydržela jenom jednu sezónu. Máme pro vás tipy, jak to udělat, aby vám vánoční dekorace vydržely jako nové řadu let.

  1. Pokud nechcete, aby se vám vaše krásné skleněné ozdoby rozbily, doporučujeme vám uložit je do krabičky od vajíček anebo do palety od jablek. Malé ozdoby pak můžete skrýt do rolek od toaletního papíru (ty pak uložte třeba do plechových nádob od sušenek vyložených látkou), větší vánoční ozdoby zabalte do hedvábného papíru a opatrně je uložte do plastových beden s víkem.
  2. Světla ze stromečku i exteriérové osvětlení udržíte ve skvělém stavu tehdy, když je pečlivě poskládáte a drátkem k sobě svážete. Pokud nechcete světýlka zamotat (a tím je nechtěně poškodit), vezměte kus lepenky a šňůru s osvětlením omotejte okolo ní.
  3. V případě, že máte umělý stromeček, je nutné o něj speciálně pečovat, aby vám neopelichal. Před uskladněním stromeček pečlivě odstrojte. Dbejte, aby na něm nezůstala žádná ozdoba, ba ani háček. Pak opatrně větve poskládejte a stromeček pečlivě stáhněte k sobě. Pomoci vám v tom mohou třeba staré opasky. Stromeček následně pečlivě zabalte do igelitu a ukryjte do skříně anebo třeba na půdu.
  4. Další bytové dekorace uskladněte do praktických plastových boxů. Jednotlivé ozdoby zabalte do hedvábného papíru anebo starších kusů látek nebo bublinkové fólie (křehčí dekorace) a pečlivě uskladněte v označených plastových bednách. Pokud bojujete s prostorem, využít můžete i tzv. bedny určené pro skladování oblečení pod postelí. Jestliže máte více prostoru, je možné užít větší praktické boxy s víkem.
  5. Adventní věnce, svícny, vítací věnce, které nejsou vyrobeny z přírodnin, vložte do igelitových sáčků a opatrně naskládejte do beden, případně tašek. Tašku pak velmi snadno zavěsíte na ramínko do skříně. Místo igelitu je vhodné použít i ochranný obal na oděvy.
  6. V případě, že máte dostatek místa (v garáži, na půdě, případně i ve sklepě), veškeré ozdoby pečlivě zabalených do označených beden a košů, skladujte ve vyhrazené skříni anebo v regálu.
  7. Zbyli vám nějaké svíčky? Ideální pro jejich uskladnění je kupodivu lednice. Svíčky zabalte do celofánu (rozhodně ne do voskového papíru, igelitu nebo potravinové fólie) a v případě, že je nemůžete skladovat v lednici, uložte je na jiné chladné suché místo.

A ještě jedna rada na závěr: Všechny vánoční dekorace a ozdoby před uskladněním nezapomeňte otřít od prachu, oprášit, omýt a osušit anebo vyluxovat. Pečlivě skladovat špinavé dekorace by totiž jaksi nemělo smysl.

Diskuse k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist