Jak správně vybírat záclony a závěsy?

Autor: , 2.11.2014

Záclony a závěsy jsou úžasnou dekorací oken a jejich okolí. Kromě estetické stránky mají samozřejmě také svoji stránku praktickou – slouží jako tepelné a zvukové izolanty a navíc zajišťují dostatečnou míru soukromí. Závěsů a záclon je na dnešním trhu celá řada – tak jak vybrat ty nejlepší z nich?

Jak vybrat záclony a závěsy

Nevybírejte stejné záclony a závěsy do všech pokojů, ale vždy je přizpůsobte stylu, designu i barevnému ladění dané místnosti. Pomocí těchto interiérových prvků totiž můžete velmi snadno navodit požadovanou atmosféru, tak toho rozhodně využijte. Zatímco kuchyním sluší odlehčené modely, v obývacím pokoji nebo v ložnici skvěle vynikne i luxusnější design.

Výběr záclon a závěsů

Při výběru závěsů a záclon zvažte míru osvětlení pokoje i jeho orientaci. Pro místnosti, které jsou ochuzené o dostatek přirozeného světla, vždy volte velmi jemné a průsvitné materiály a tkaniny nejen záclon, ale i závěsů, které by zároveň měly být velmi světlé.

Naopak v prostoru, kde je dostatek přirozeného světla, si můžete dovolit hustší, popřípadě vzorované záclony a tmavší závěsy.

Správný výběr záclon a závěsů

Totéž platí také o míře soukromí – jiné záclony a závěsy se hodí pro okna s výhledem na opuštěné pole, jiné zase pro okna směřující přímo proti oknům sousedů.

Při výběru záclon a závěsů se vždy ptejte po materiálech, které jsou barevně stálé. Mezi oblíbené materiály patří zejména bavlna, polyester a syntetické tkaniny. Pozor na čistě hedvábné závěsy, které sice vypadají luxusně, ale za nějaký čas mohou častým praním nebo vlivem slunečních paprsků blednout.

Jak vybrat záclony

Míru záclon a závěsů volte podle délky oken, popřípadě stěny místnosti – vždy však počítejte s nařasením, které vyžaduje i několik desítek centimetrů navíc.

Ani záclonám a závěsům se nevyhýbají nejnovější trendy – můžete si snadno pořídit antialergické modely, které jsou antistatické, a tak v sobě nedrží prach a snadno se čistí. Velmi oblíbené jsou také závěsy a záclony typu „Air“, které díky kovovým oxidům, jež obsahují, odstraňují škodliviny i zápach z okolního vzduchu.  Velmi zajímavým vynálezem jsou také záclony a závěsy nehořlavé. Zkrátka, stačí si jen vybrat.

1 komentář

  1. Pingback: Textilní doplňky a koberce vdechnou vašemu bytu duši | | Bydleni-Ok.cz

Diskuse k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist