Jak účelně zařídit pokoj malého školáka

Autor: , 30.9.2016

S nástupem dítěte do školy nastává ten pravý čas na posunutí dětského pokojíku o třídu výš. Pokoj školáka mění svůj charakter spolu s jeho potřebami i touhami.

Do té doby pokoj určený pouze na hraní se musí proměnit na vyhovující prostředí pro malého školáka, který potřebuje adekvátní místo pro psaní, čtení i malování. Chybět tu proto nesmí ani dostatek úložných prostor a samozřejmě i soukromí, kde se dítě bude moci učit, ale i odpočívat. Vytvořit takový funkční a zdravý prostor pro prvňáka však není jednoduché. Jsme si toho vědomi, a proto vám s tímto problémem rádi poradíme.

Jak zařídit pokoj pro školáka

Jak účelně zařídit pokoj malého školáka?

Základem všeho je dobrý psací stůl. Ten by měl být dostatečně velký a bytelný, aby mohl dítěti poskytnout dostatek prostoru i oporu. Ke stolu pak vyberte i pořádnou židli, na níž vaše dítě vydrží dlouho sedět. Takováto židle by měla být otáčecí, na kolečkách a její výška by měla jít snadno nastavit. Pozor, vaše dítě se nesmí u stolu hrbit a mělo by nohama dosáhnout na podlahu. Dalším velmi důležitým prvkem v dětském pokoji, je správné a pořádné osvětlení pokoje a stolu. Praváci by měli lampu na levé straně a naopak. Podceňovat byste neměli ani umístění stolu v blízkosti zdroje denního světla. I zde platí, že by pravákovi mělo světlo na stůl dopadat z levé strany a levákovi z té pravé.

Pokoj malého školáka

Do dětského pokoje nepatří

Při zařizování dětského pokoje bychom se měli vyvarovat kluzkých podlah, skleněných ploch, ostrých hran a televizoru. Do pokoje se nehodí nábytek, který není možno otírat a příliš velké množství textilií. Nebezpečné jsou i malé kusové koberce.

Pokoj pro malého školáka

Na co při zařizování dětského pokoje nezapomenout?

Stejně intenzivně, jako budete řešit stůl a židli, byste měli řešit i hračky, úložné prostory a doplňky.

Pokoj pro školáka

Myslete do budoucna

Při zařizování dětského pokoje myslete do budoucna. Nebudete nejspíš moci pokoj přestavovat každý rok, a proto při jeho zařizování je nutné myslet na to, že vaše dítě poroste. Dětský pokoj by proto měl být variabilní a univerzální, aby ani po několika letech neztratil na svém účelu. Výška stolu a židle by měla jít upravit a postel již klidně může být pro dospělé.

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist