Jak vybrat barvu pro koupelnu?

Autor: , 22.11.2015

Koupelna by měla působit jako bezpečné útočiště, jako malý ráj na zemi. Je to místo, kde ráno načerpáváme energii na celý den a večer příjemně relaxujeme a odpočíváme. Náladu a atmosféru koupelny do velké míry určuje její barevné ladění – tak se pojďte podívat, jak vybrat to nejlepší!

Výběr barevného schématu pro Vaši koupelnu

1. Při výběru barevného schématu pro Vaši koupelnu se nebojte vsadit na Váš vkus a osobní preference. Hledejte takové barevné ladění, které na Vás působí pozitivně a příjemně. Každý z nás má své oblíbené barvy a odstíny a právě koupelna je úžasných místem, kde si jich můžeme dosyta užít.

Dekorativní barvy do koupelny

2. Barvy vyvolávají nejen určitou náladu, ale skvěle dokážou podtrhnout i určitý styl a design. Pokud se do rekonstrukce nebo výmalby koupelny pouštíte na vlastní pěst, předem si velmi dobře rozmyslete a naplánujte, jak by měl konečný výsledek vypadat. Pomoci Vám mohou například fotografie koupelen, kterých se při renovaci té Vaší snažte držet. Pamatujte, že i barvy jsou samy o sobě dekorativní a nemusí tak vždy ladit s každým stylem.

Jaké volit barvy do koupelny - světlejší odstíny

3. Koupelny jsou v drtivé většině případu menší a tmavší, a proto pro ně volte spíše světlejší odstíny. Pokud však chcete i v malé koupelně použít tmavší a výrazné tóny, volte je pouze ve formě akcentů – ideálně v podobě doplňků.  Pro dramatičtější vzhled vymalujte výrazným odstínem pouze jednu ze stěn – práci Vám mohou zjednodušit také moderní tapety.

Naopak v prostorných a světlých koupelnách si můžete užít i tmavých barev a výrazných vzorů a motivů, a to ideálně v kombinaci s lesklými povrchy.

S prozářením a prosvětlením koupelny Vám pomohou velká zrcadla

4. Příjemné prostředí v malých i velkých koupelnách zajistí dostatek světla. Je jasné, že okno a sluneční paprsky jen tak něco nenahradí, ale můžeme se o to alespoň pokusit.  Pro koupelny jsou velmi praktické nenápadné bodovky; pokud však chcete něco originálnějšího a luxusnějšího, poohlídněte se po křišťálovém lustru a designových nástěnných nebo stolních lampičkách. S prozářením a prosvětlením koupelny Vám pomohou také velká zrcadla.

5. I když se výběr barev pro koupelnu může řídit zcela Vaším osobním vkusem, existují určité odstíny, které jsou doporučované odborníky a které dle nich právě v koupelnách navodí úžasnou relaxační a uklidňující atmosféru. Jedná se o odstíny zelené a modré, dále fialovou a levandulovou. Všechny z nich jsou totiž spojeny s rovnováhou, klidem a pohodou a tak Vaši koupelnu rázem promění v malé lázně.

Vysoce elegantní vzhled koupelny - světlé odstíny neutrálních barev

6. Vysoce elegantní vzhled koupelně vtisknete také užitím světlých odstínů neutrálních barev, jako je šedá, černá, bílá, hnědá, béžová a krémová. Ty působí velmi honosným a zároveň nadčasovým dojmem, takže design koupelny Vám díky nim jen tak nezestárne a nezevšední.

7. Stejně nestárnoucí je také černo-bílá kombinace, které sluší minimalistický design. Pokud si ji zvolíte, nezapomeňte, že v malých prostorách by bílá měla převažovat.

Barevné odstíny do koupelny - nestárnoucí černo-bílá kombinace

8. Barevné schéma koupelny není pouze o výmalbě jejích stěn, ale především o detailech. S odstínem stěn by měly ladit všechny koupelnové prvky a doplňky. Stejnou pozornost věnujte také výběru materiálu – například spojení nerezové baterie a bronzových nožiček vany působí rušivě a chaoticky.

S odstínem stěn by měly ladit všechny koupelnové prvky a doplňky

Při volbě barevného schématu koupelny se opravdu vyplatí nespěchat a před započetím realizace mít jasný plán i vidinu konečného vzhledu.

Počet komentářů: 2

  1. Ina

    21.11.2014 at 10:57

    Dělali jsme teď doma rekonstrukci a zařizovali jsme také novou koupelnu, volili jsme černo – bílou kombinaci a hodně jsme se vyhráli s osvětlením. Můj sen vždy bylo mít v koupelně velké zrcadlo a mít ho perfektně nasvětlené. Nechali jsme si skoro vše udělat přes firmu, jen doplňky jsme kupovali zvlášť jako například věšáky na ručníky.

  2. Sylva

    23.2.2015 at 17:44

    Také máme po rekonstrukci koupelnu v černo-bílé kombinaci s doplňky v barvě stříbrné. Také velký otopný žebřík Koralux Rondo je v barvě silber a je po velkém zrcadlu druhou dominantou koupelny. Vypadá velice moderně a je v ní díky žebříku krásné teplo.

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist