Jakou podlahu pro podlahové vytápění?

Autor: , 1.9.2016

Vybírání nové podlahové krytiny musíte myslet na to, zda pod ní chcete podložit podlahové topení a také při rozhodnutí, že chce podlahové vytápění musíte zvolit správnou podlahovou krytinu, zkrátka „jde to ruku v ruce“. Jaké podlahové krytiny jsou nejlepší? Pokračujte ve čtení.

Naplánujte vše včas

Výběr podlahy se většinou plánuje po dostavení domu nebo na závěr rekonstrukce bytu, ale pokud jste se rozhodli pro podlahové vytápění, je potřeba tento krok vyřešit již dříve. U novostavby ideálně ve fázi výstavby a u rekonstrukce ihned na začátku.

Při plánování podlahového vytápění je důležité zohlednit odpor kladený vedení tepla podlahovou krytinou. Obecně platí, že by odpor měl být Rb 0,15m2K / W. Při výstavbě domu by tento fakt měl brát v úvahu projektant, který tyto aspekty zahrne k dalším výpočtům a navrhne tak optimální délku topných okruhů. Jedině tak se dosáhne dobré tepelné pohody.

Kam s podlahovým vytápěním?

Podlahové vytápění může vést klidně přes celou vaší domácnost, ale jsou místnosti, kde vyhřívanou podlahu jistě oceníte více. Mezi takové místností ložnice, dětský pokoj a také koupelna. Komu by se nelíbilo se probudit a položit bosou nohu na teplou podlahu.

Keramické a minerální podlahy

Nenajdete lepší podlahovou krytinu na podlahové vytápění než je keramické nebo minerální dlažba. Její tepelná vodivost je λ = 1, podobných hodnot dosahuje také kámen nebo kabřinec. Nemusíte se ovšem obávat, že si musíte dát do obývacího pokoje klasickou dlažbu.

V současné době, kdy výrobci reagují na trendy, se vyrábějí dlažby ve velkoplošných formátech, které jsou téměř beze spár a působí tak jednolitým dojmem a prostoru dodávají na luxusu a netradičnosti.

Jakou podlahu pro podlahové vytápění je nejlepší?

Podlahy z plastů

Pokud se bojíte z nějakého důvodu přírodních materiálů u podlahových krytin, ať už je to náročnější údržba, vysoká cena nebo omezený výběr barevných odstínů, pak vaši pozornost směřujte na podlahové krytiny s umělých materiálů, především plastů.

Z pohledu vhodnosti na podlahové vytápění jsou podlahy laminátové nebo vinylové podlahy. Oba druhy podlah mají dobrou tepelnou vodivost, ale záleží na jejich pokládce. Ačkoliv se prodávají jako plovoucí podlahy v případě kombinace s podlahovým vytápěním je lepší zvolit způsob pokládky pevnou fixací k podkladu.

Korková podlaha

Korková podlaha je po neprávu často přehlížená a hlavně je nedoceněná, přitom nabízí vlastnosti, které nabídne málo podlahových krytin. Je měkká, šetří naše klouby, je příjemná na dotek a hřeje. Navíc se jedná o přírodní materiál a je tak vždy jedinečná a originální.

V neposlední řadě je také skvělá na podlahové vytápění. Jejich tepelný odpor se pohybuje při tloušťce 1 cm okolo 0,114 m2K/W. Navíc korkové podlahy působí skvěle jako zvukový izolant.

Dřevěné plovoucí podlahy

Kombinace koberec a podlahové vytápění nefunguje

Nevyhovující podlahovou krytinou, které se s podlahovým vytápění hodí kombinovat je jsou celoplošné koberce. Ty zabraňují a pohlcují teplo vydávané podlahovým vytápěním. Pokud se koberce vzdát nechcete, musí být maximálně 10 mm tlustý a nesmí být podlepený filcovým pásem, který je výborným izolantem.

 

Za poskytnuté informace děkujeme Podlahářství Plzeň z AMADEO podlahy, kde najdete všechny výše zmíněné podlahy v různých barevných odstínech.

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist