Jednoduché vánoční ozdoby na stromeček

Autor: , 24.12.2015

Tradiční vánoce přináší u ručně vyráběné vánoční ozdoby, které se ke slovu dostávají rok od roku více a více. Je to navíc i skvělý prostředek, jak zabavit své děti a ještě více je vtáhnout do vánočního dění. Dnes proto pro vás mám nejeden návod na výrobu vánočních ozdob, ale ve skutečnosti hned tři tipy, jak si sami můžete snadno a rychle vyrobit krásné vánoční ozdoby. Jde o takové kousky, které zvládnou i naši nejmenší.

Co budete potřebovat na nejjednodušší variantu:

 • samotvrdnoucí modelovací hmotu
 • váleček na těsto
 • silikonovou podložku, nebo potravinovou folii
 • tužku
 • vykrajovátka na těsto
 • stužku

Postup práce:

 1. Velmi snadné a rychlé tvoření pro každého je hra se samotvrdnoucí hmotou. Její jedinou nevýhodou je cena. Z půlkilového balíčku jsme však vyrobili na 30 ozdobiček. A levně ji občas seženete třeba v Kik.
 2. Princip tvorby spočívá v pečlivém vyválení hmoty na tenký (cca 0,5 cm vysoký) plát. Z tohoto plátu pak postupně vykrajujete s pomocí běžných vykrajovátek na perníčky ozdoby.
 3. Každou ozdobu opatřete dírkou, kudy povede stužka na zavěšení.
 4. S hmotou se pracuje jako s těstem, pracujete jednoduše do té doby, dokud je co vykrájet. Odřezky zplácáte dohromady prohnětete a zase rozválíte, vykrajujete a pořád do kola.
 5. Hotové ozdoby nechte uschnout. Výřezy z hmoty uschnou na čerstvém vzduchu v průběhu několika dnů. Pokud si chcete pomoci, sušte s citem v troubě.
 6. Ztvrdlé ozdoby pak doplňte o stužku k zavěšení a můžete věšet.

 

Náš tip:

 • Nechcete čistě bílé ozdobičky? Tak si s nimi pohrejte. Usušené natřete akrylovou barvou a zalakujte. Pokud chcete, můžete na ně i malovat. Velmi snadno to jde lakovými fixy, které se dnes prodávají v různých barevných variantách (bílé, černé, zlaté i stříbrné).
 • Do měkké hmoty můžete špejlí anebo párátkem vytvořit různé vzory.
 • Co se týká vykrajovátek, velmi se mi zalíbila jedna sada, s níž se letos předvedla jedna velmi známá značka kuchyňského nádobí a náčiní. Jde o speciální sadu, která je určena přímo na stromeček.

Pakliže chcete ušetřit, samotvrdnoucí hmotu si vyrobte sami. Receptů existuje hned několik a my vám přinášíme hned dva k vyzkoušení.

 

Recept na domácí samotvrdnoucí hmotu

 • 2 hrnky sody
 • 1 hrnek kukuřičného škrobu
 • 1 hrnek vody

 

 1. Těsto vyrobíte tak, že sypké věci dáte do nepřilnavého hrnce, zalijete vodou a mícháte, dokud hmota úplně nezhoustne.
 2. K tomu dojde cca po jedné minutě po bodu varu. Hotové těsto můžete obarvit potravinářskými barvami anebo také ne.
 3. Těsto zabalte do potravinářské fólie, protože rychle osychá. Pracujte po částech. Těsto rozválejte a vykrajujte ozdoby. Nezapomeňte na otvor pro mašličku.
 4. Hotové ozdoby na vzduchu schnou obdobně jako běžná samotvrdnoucí hmota, čili cca 2-3 dny.
 5. I zde je možno uschlé ozdobit akrylovými barvami.

Recept na slané těsto

 • 2 hrnky hladké mouky
 • 2 hrnky soli
 • 1 hrnek vody

Postup přípravy:

 1. Vyrobení těsta podle tohoto návodu není nikterak těžké. Do kuchyňského robota vložíte tyto 3 suroviny – mouku, sůl a vodu a necháte vše pořádně vymíchat. Pro ještě větší pevnost můžete do směsi přidat ještě i dvě lžíce lepidla.
 2. Vyhnětané těsto pak rozválejte a vykrajujte. Zdobit je můžete razidly, razítky, korálky atd.
 3. Ozdoby nechte sušit v troubě při teplotě cca 60 až 75 stupňů, a to do té doby, dokud nejsou suché. Dveře trouby mějte otevřené. Patinu získáte tak, že na závěr troubu zavřete, zvýšíte teplotu na 200 stupňů a necháte tak na několik minut.
 4. Dál je pak můžete zdobit akrylovými barvami, flitry, glitry.

 

 

1 komentář

 1. siska

  14.11.2016 at 11:40

  Ctěla bych se zeptat na samotvrdnoucí hmotu. V receptu na jiných stránkách jsem našla poměr 2:1:1, ale na rozdíl od Vašeho receptu to byly 2díly škrobu, 1 díl sody a 1 díl vody. Je ten Váš recept 100%, nejde o omyl? Děkuji

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist