Kaktusová zahrada
Kaktusová zahrada
Dá se říci, že v interiéru není rostlin nikdy dost. Rostliny díky svému vzhledu slouží jako stylová dekorace, která prostor oživuje, zjemňuje i zútulňuje. Rostliny navíc mají důležitou praktickou funkci, a tou je čištění vzduchu – díky schopnosti produkovat kyslík a absorbovat škodlivé a toxické látky zeleň osvěžuje a pročišťuje ovzduší a podílí se tak na tvorbě zdravého a příjemného prostředí domova.
Velkým trendem současnosti je vytváření tzv. mini-zahrádek, které jsou perfektním osvěžením každého nevyužitého místa nebo koutku. Nejjednodušším způsobem je seskupit k sobě rostliny v květináčích.
Lepšího efektu docílíte jejich přesazením do jednoho velkého květináče. Tím rostlinám vytvoříte přirozené mikroklima, a tak se jim bude lépe dařit. Jelikož si každý druh z půdy bere jiné živin, nemusíte si s výběrem zeminy příliš lámat hlavu. Pozornost však věnujte nárokům jednotlivých rostlin na zálivku a světelné a tepelné podmínky a následně seskupujte ty rostliny, které vyžadují obdobnou péči.
Pokud nejste zběhlí v pěstování rostlin a chcete si vytvořit svoji první mini-zahrádku, zvolte si k tomuto účelu rostliny, které jsou dostatečně odolné a nenáročně – například kaktusy a sukulenty. Tip: Místo klasického květináče se poohlídněte po květináči skleněném. Ten sám o sobě působí dekorativně a navíc vám poskytne úchvatný pohled na hlínu, jíž se stále více prodírají kořeny. Skleněné květináče volte ideálně nízké a širší, aby se do nich vešlo více rostlin.
Jelikož skleněné květináče na svém dně obvykle nemají otvor pro potřebný odvod vody, pokryjte dno vrstvou kamínků a oblázků, které vám tuto funkci skvěle zastoupí a navíc budou vypadat perfektně. Přidejte zeminu a zasaďte do ní zvolené rostliny. Povrch opět můžete pokrýt vrstvou kamínků. Kaktusy a sukulenty stačí zalévat jednou až dvakrát za měsíc, nebo když je půda úplně suchá.
Tvorba této dekorace je velmi snadná a její vzhled perfektně ozvláštní každý stůl či okenní parapet.