Lidí s Alzheimerovou nemoci rychle přibývá

Autor: , 19.9.2015

Můžeme si gratulovat, dožijeme se vyššího věku než naši rodiče a prarodiče. Nevýhodou je, že je pravděpodobnější, že budeme trpět stařeckou demencí. Největším strašákem je Alzheimerova choroba – právě 21. září je její mezinárodní den.

Počet nemocných se rychle zvyšuje

V zemích Evropské unie trpí Alzheimerovou chorobou průměrně 1,55 % obyvatel. Česká republika je s 1,36 % mírně pod unijním průměrem. “Ve vyspělých státech je počet nemocných vyšší. Proto očekáváme, že s ekonomickým a společenským rozvojem se zvýší výskyt nemoci i u nás,” uvádí odborníci ve Zprávě o stavu demence za rok 2014.

Fakta o demenci v České republice:

  • příčinou demence je z 56 % Alzheimerova nemoc,
  • nemocných je 143 000 Čechů,
  • z toho jsou ⅔ ženy,
  • každý 25. člověk trpící demencí je mladší 60 let,
  • mezi lidmi staršími 80 let, má demencí každý 8.

 

Počet Čechů s demencí stále roste

 

Vědci stále hledají léčbu

Lékaři zatím neví, co přesně Alzheimerovu chorobu způsobuje a neumí ji úplně vyléčit. Mají k dispozici jen léky, které průběh nemoci zpomalí. Proto je zvlášť důležitá prevence.

Jak předcházet Alzheimerově chorobě:

  • Stále se učte novým věcem. Mozek je sval a když ho nepoužíváte, “zakrní.” Každodenní procvičování ho udrží v kondici.
  • Věnujte se různorodým volnočasovým aktivitám jako jsou třeba schůzky s přáteli, zahradničení nebo hraní na hudební nástroj.
  • Jezte zdravě.
  • Pravidelně se hýbejte.

 

Počet Čechů s demencí stále roste

 

K lékaři běžte zavčas

Mezi první příznaky nastupující Alzheimerovy nemoci patří výpadky krátkodobé paměti. Člověk si třeba nepamatuje, co měl ke snídani. Pokud se bojíte, že nemocí trpíte právě vy, zajděte co nejdřív za svým lékařem. Včas podané léky dokáží nemoc výrazně zpomalit.

 

Paměť ovlivňuje i kvalita spánku

Jestliže si nepamatujete nové věci, nemusí to ještě znamenat, že trpíte demencí. Možná jen špatně spíte. Právě ve spánku se posilují vzpomínky a nové věci se ukládají na ta správná místa v paměti.

Jestliže máte špatnou matraci a v noci se budíte, tento proces je narušený a paměť slábne. Proto se vyplatí investovat do kvalitní matrace. Nechte si s výběrem té nejvhodnější poradit v našem konfigurátoru.

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist