Malé, velké, rohové: sauny na míru jsou čím dál oblíbenější

Autor: , 17.3.2015

Ve Finsku je přes 3 miliony saun, což je údajně více než aut. U nás takových hodnot ještě nedosahujeme, o to jsou ale Češi při výběru saun náročnější.

Příjemná relaxace, blahodárné účinky na zdraví a spalování tuků. To je jen pár výhod, které mají finské sauny a Češi si jich jsou velmi dobře vědomi. Přestože tu tradice saunování není ani zdaleka tak dlouhá jako ve Finsku, sauny tu poslední dobou rostou jako houby po dešti.

Záznamy o stavbě první sauny ve Finsku pochází ze 16. století, jejich historie je ale mnohem delší. Kdy sauny objevili Češi, není jisté. Ruku do ohně ale můžeme dát za to, že se ihned začali pokoušet o jejich stavbu.

Sauny na míru

Jak zlaté české ručičky narazily na finské sauny

Jenže výroba sauny není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Mnoho šikovných domácích kutilů se do ní pustilo, ve finále jim však ze stavby unikalo teplo nebo v ní necirkuloval vzduch. Stavba svépomocí tak přináší i bezpečností rizika, která není radno podceňovat.

Pokud si šikovní kutilové poradí s izolací, většinou podcení výběr topidla. Ten je přitom naprosto klíčový. Kamna do sauny nesmí být poddimenzovaná ani příliš výkonná, jinak se nedosáhne optimálních teplot. Jak na to, to ví pouze profesionálové.

Finské sauny

Čeští profesionálové do tajů pronikli

Když se ale do stavby finské sauny pustí Češi na profesionální úrovni, je výsledek nesrovnatelný. Česká firma Saunasystem vyrábí sauny na míru už přes 14 let a čeští zákazníci na ni mají stále náročnější požadavky. Rozrůstá se tak nabídka typů saun i materiálů, ze kterých jsou vyráběny.

Velmi populární jsou například rohové sauny nebo malé kabiny, které se vejdou i do panelákového bytu. V případě atypického řešení můžete svou saunu umístit i do podkroví a využít tak zkosený roh, který by jinak zůstal prázdný.

Rohové sauny

Stavba sauny na míru vás navíc rozhodně nezruinuje. Finskou saunu přesně podle vašich představ můžete mít už za 60 tisíc korun a cena provozu se odvíjí podle použitého topidla. K nezaplacení je ale fakt, že v ní můžete relaxovat v pohodlí svého domova a také bez obav, že vám spadne na hlavu.

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist