Mějte své bylinky stále po ruce!

Autor: , 30.5.2016

Zelená stěna nebo vertikální zahrada – to jsou názvy stále oblíbenější rostlinné interiérové dekorace, která nabízí originální a úchvatný vzhled a přispívá k harmonické a příjemné atmosféře domova.

Vedle své dekorativní stránky mají vertikální zahrady i své praktické využití. Rostliny se díky své schopnosti produkovat kyslík a absorbovat toxiny, nečistoty a další škodlivé látky ze vzduchu podílejí na čištění a osvěžování ovzduší, v němž žijeme. Navíc fungují i jako tepelný a zvukový izolant: rostliny v létě byt ochlazují, zatímco v zimě zabraňují úniku tepla, a tak se podílejí na tvorbě příjemné tepelné pohody a přispívají i k úspoře výdajů za vytápění a klimatizaci.

Nejlepší „květináče“ pro zelené stěny jsou obyčejné dřevěné přepravní palety, které jsou v rámci současného moderního bydlení na vrcholu popularity. Také existují speciální boxy a květináče, které se uchycují přímo na stěnu a jsou k dostání v zahradnictvích a hobby-marketech.

Dno palety vystelte plastovou fólií, zasypte zeminou a do otvorů zasaďte rostliny. Na nevyhovující otvory přibijte slabá dřevěná prkénka tak, aby se z nich po zavěšení nesypala hlína. Paletu nejlépe zavěste na pevně přichycené kovové řetězy. Zalévání je poměrně náročnější, než jsme běžně zvyklí: buď můžete paletu sundávat, nebo rostliny vždy jen mírně orosit.

Vertikální zahrada je skvělou dekorací, která oživí všechny místnosti interiéru: nám se nejvíce líbí v kuchyni, když z ní vyrůstají vonící bylinky, které zpestří nejen stěnu, ale rovnou i připravované dobroty!

1 komentář

  1. Petr

    25.7.2013 at 21:45

    Vertikální zahrada je skvělá, hned ji udělám o víkendu manželce. Bude mít radost a všechny bylinky stále po ruce! 🙂

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist