Milujeme Itálii!

Autor: , 12.12.2012

Hřejivé slunce, rozpálené pláže, šumivé moře, vynikající víno a neodolatelné jídlo – tak lze ve zkratce charakterizovat Itálii, zemi okouzlující historie, nespoutaného temperamentu a vášnivé povahy. Každý, kdo měl tu čest Itálii navštívit, jistě potvrdí, že tato země oplývá nezaměnitelným kouzlem – a to se dá říci i o jejích obyvatelích. Pokud i vy patříte mezi milovníky italské atmosféry, nechte se inspirovat italským stylem, který v současné době patří mezi nejpopulárnější trendy moderního bydlení. Vpusťte si do svých domovů nádech okouzlující Itálie a budete se každý den cítit jako na té nejkrásnější dovolené.

Při budování italského království, ať už jím bude celý byt, místnost, nebo jenom malý koutek, se držte dvou základních pravidel, která jsou pro vytvoření pravého prostředí italských domácností nezbytná, a těmi jsou všudypřítomné dlaždice a světlé barvy. V italských příbytcích se chladivé dlaždice, které zmírňují žár středomořského podnebí, vyskytují opravdu všude, tedy nejenom v koupelnách a popřípadě v kuchyních, jak je tomu zvykem u nás, ale také na chodbách, v obývacích pokojích a ložnicích, přičemž nenahrazují jen podlahy, ale mnohdy zdobí celé stěny. Dlaždice plní nejen praktickou funkci, ale také z hlediska estetiky dokonale splňují hlavní kritéria italského stylu: jsou elegantní, hladké, čisté a nadčasové. A čím větší a starší dlaždice seženete, tím lépe.

Jelikož v našem chladnějším prostředí by dlaždice sahající od podlahy ke stropu nebyly úplně ideální, můžete místo nich coby podlahu zvolit klasické dřevěné parkety, u nichž obdobně jako u dlaždic není na škodu starší, opotřebené vzezření. Parkety mohou být i tmavší – tak ostatní světlé zařízení výrazněji vynikne. Pokud jste však zastánkyní hřejivých, měkkých koberců, volte světlé koberce menších rozměrů.

Barva obkladu, jak bylo výše naznačeno, se dle italských trendů musí pohybovat na škále bílých a přírodně neutrálních odstínů; ideální je například béžová, krémová, tělová, velbloudí či slonovinová. Abyste zachovaly vzdušnost a lehkost interiéru dodržujte tyto barvy nejen při výběru dlaždic, u kterých jsou povoleny drobné mozaiky, reliéfy a jemné vzorování, ale také při výběru zařízení.

Pokud se nechcete pouštět do náročných rekonstrukcí, můžete si italskou atmosféru přivolat drobnými změnami vašeho interiéru – pořiďte si pár kousků nábytku v italském duchu a vytvořte si příjemný, relaxační koutek. Nemusíte se bát, že Vás i v takovém případě čekají vysoké finanční výdaje. Sice si můžete pořídit zcela nový historizující nábytek, ale stejně tak můžete vyrazit do bazarů, starožitnictví nebo probrat starý nábytek na půdě. Nábytek vhodný pro italský styl je drobný a lehký, ladných a oblých tvarů, ideálně s ornamentálním zdobením. Samozřejmostí je opět převaha světlých barevných odstínů. Jelikož italské příbytky jsou vzdušné, volte menší a lehké kusy nábytku, které prostor příliš nezatíží. A pokud vámi vyvolený nábytek vykazuje stopy času a stáří, jen dobře. Všechny odřeniny, praskliny a oděrky jsou totiž v případě italského stylu spíše parádou – Italové zkrátka fandí všemu, co dýchá historií.

Italský styl je velmi jednoduchý a čistý, proto různých doplňků a dekorací stačí úplné minimum. Povolena jsou velká zrcadla se zdobenými honosnými rámy – ty využijte především v malých prostorech. Váš byt v pravé přímořské letovisko promění také dlouhé a lehké bílé záclony a nařasené závěsy v béžových odstínech, které budou vhodně korespondovat s bílými stěnami a zařízením. Jižanské kouzlo vykouzlí také živé květiny a bylinky ve starobylých porcelánových džbáncích, starožitné kovové svícny, křišťálový lustr, proutěné košíky na ovoce, dřevěné stojánky na italské víno a další drobnosti, které vám budou připomínat sluncem prozářené prostředí.

I úplné maličkosti mohou zcela proměnit váš interiér a vy si tak budete moci užívat nezaměnitelné atmosféry den co den.

 

1 komentář

  1. Míša

    11.1.2013 at 16:30

    Moc krásný a informačně nabitý článek, určitě se inspiruji při zařizování svého nového bytu
    🙂 Moc děkuji za inspiraci:-)
    Míša

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist