Ochrana před letním horkem: Venkovní rolety

Autor: , 10.8.2014

Okna v podkroví či okna orientovaná na jih bývají především v létě nejvíce vystaveny slunečním paprskům. Pokud nemáme klimatizaci, musíme zvolit jinou ochranu před sluncem. Vhodné jsou například venkovní rolety.

Slunečním paprskům je potřeba se bránit ještě předtím než rozehřejí okenní tabule. Pak už většinou mnoho nadělat nemůžeme, abychom teplu unikli. Pomocí venkovního zastínění zabráníme tomu, aby se skla rozpálily. Doma tak docílíme příjemného chládku. Venkovní rolety nevyužijete jen v létě, jsou výhodné i přes zimu, kdy naopak brání únikům tepla.

Solární rolety

Rolety jsou vyrobeny ze speciálních materiálů a snižují prostup tepla do místnosti až o 95 %. Místnosti tak zůstanou příjemně chladné a zatemněné.

Hlavní výhody venkovních rolet:

 1. Komfort – díky zatemnění roletami se nemusíte bát zvědavých pohledů sousedů.  Navíc vám do bytu bude pronikat méně hluku z venku, což oceníte zejména pokud máte děti nebo lehký spánek. Rolety chrání před nepříznivým počasím (kroupy, silný déšť, bouřky apod.). Navíc zvyšují pocit bezpečí.
 2. Úspora peněz – při zatažené roletě se mezi ní a oknem utvoří vzduchová bublina, která funguje jako ochrana před únikem tepla. Takto vám z domova může unikat až o 40 % méně tepla.
 3. Ochrana majetku – můžete mít buď speciální zabezpečené rolety proti zlodějům, které jsou velmi nápomocné proti vloupání, ale i obyčejné rolety mohou chránit. Pokud se zloděj bude snažit do domu nebo bytu dostat, musí roletu zvednout a to samo o sobě dělá rámus. Navíc můžete mít zatahování a vytahování rolet automatické a v době, kdy nejste doma, se mohou rolety samovolně vytahovat a zase zatahovat. Tato činnost budí dojem, že jste doma.
 4. Rolety jsou umístěné z venku, tudíž nezabírají žádné místo v interiéru.
 5. Pokud chcete rolety nechat namontovat dodatečně, je to poměrně rychlá montáž.

 

Výhody venkovních rolet

 

Nevýhody venkovních rolet:

 1. Je lepší s roletami počítat již při stavbě nemovitosti. Při dodatečné montáži se již musíte spokojit s roletovým boxem.
 2. Aby ochrana proti horku byla účinná, musí být místnost zcela zastíněna.

 

Jak je budeme rolety ovladát?

Rolety mohou být ovládané buď motorově, nebo mechanicky. U prvně zmíněného je umístěn pohon v hřídeli a na tuto hřídel se navíjí roleta. Pohon je většinou připojen přes kabel na ovladač na zdi nebo může být ovládán dálkovým ovládáním.  Bezdrátový pohon může využívat solární energii, kdy je baterie napájející pohon dobíjena přes solární panel. Při využití této techniky dosáhneme maximálního komfortu z používání venkovních rolet.

Počet komentářů: 2

 1. karlos

  24.8.2014 at 15:49

  Díky za hezký článek. Je pravda, že hlavní nevýhodou venkovních rolet je nutné počítat s nimi již v projektu, aby nebyl ten box, ale všechny klady to převažují. My udělali okna od Sulka, žel jsme s venkovními roletami nepočítali. Jenže teď právě kvůli horku nad nimi velmi uvažujeme…

 2. Danča

  24.2.2015 at 14:05

  Pěkný článek. Proti horku se dá chránit různě, například já si nedávno pořídila výrobník ledu.

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist