Průvodce správným výběrem čerpadla

Autor: , 29.1.2014

Čerpadlo je mechanický stroj, který je nepostradatelnou součástí topných a chladicích systémů, v nichž zajišťuje cirkulaci vody. Čerpadla jsou hojně využívána také k odvádění a zásobování vodou, stejně jako k čerpání odpadních vod. Jak ale vybrat to správné zařízení právě pro vaše potřeby? To se dozvíte v následujícím článku…

Abyste si vybrali to nejlepší čerpadlo pro Váš dům či zahradu, vyplatí se mít alespoň základní přehled o široké nabídce čerpadel, která je v současnosti na našem trhu k dispozici.

Máte-li možnost čerpat vodu z vlastní studně/vrutu, měla by vás zajímat nejen hloubka studny, popřípadě vrutu, ale také její vydatnost a míra znečištění čerpané vody. U hlubokých studní/vrutů se dá použít jak ponorné odstředivé čerpadlo, tak ponorné vřetenové čerpadlo, které je levnější. Velmi kvalitní a výkonná jsou též ponorná motorová čerpadla.

V případě, že má zdroj vody malou vydatnost, hrozí, že čerpadlo spustí chod na sucho, tedy že místo vody bude čerpat vzduch. Prevencí takového problému jsou sondy či plovákové spínače, které indikují minimální úroveň hladiny vody umožňující čerpání. Pokud je voda čerpána ze studně či vrutu do nádrže, je vhodné použít též zařízení indikující maximální úroveň hladiny vody v nádrži.

Nepříjemným problémem je též vysoké znečištění či zakalení čerpané vody. Pro její čerpáni jsou vhodná kalová čerpadla (jejich nedostatkem však často bývá nižší tlak), či ponorná čerpadla odstředivá či vřetenová, jež mají speciální konstrukci pro čerpání vod s vyšším obsahem nečistot.

Pokud chcete čistou vodou zásobovat dům, chalupu nebo jí chcete zalévat zahradu, je vhodné použít domácí vodárnu, která zajišťuje trvalý tlak v rozvodu vody a automatické zapnutí čerpadla při odběru, přičemž zdrojem vody může být nejen vrut či studna, ale i potok, řeka či nádrž s dešťovou vodou. Vodárna může být vybavena jak ponorným čerpadlem odstředivým, tak vřetenovým. Pokud je sací výška menší než 7,5 metru, je možné použít také samonasávací (povrchové) čerpadlo.

Pro čerpání a odčerpání nejen pitné, užitkové a dešťové vody, ale také vody silně znečištěné, odpadové, splaškové a fekální použijte kalová čerpadla, jejichž konstrukce se liší v závislosti na koncentraci a typu znečištění. Ponorná kalová čerpadla se hodí též pro odčerpání vody po povodních a záplavách a průsakové vody ze sklepů. Díky nastavení nízké minimální úrovně hladiny vody, lze vodu čerpat přímo z podlahy.

Čerpadla pomohou i tam, kde je třeba zvýšit tlak v rozvodu pitné vody. V takovém případě je ideální zvolit čerpadlo (například samonasávací) v kombinaci s domácí vodárnou, která zajistí automatické zapnutí čerpadla při odběru vody.

Pro teplovodná zařízení a klimatizace jsou pak vhodná čerpadla cirkulační a oběhová.

Základem spokojenosti je nejen výběr vhodného typu čerpadla s ohledem na účel, který má plnit. Rozhodující je též kvalita produktu, která ovlivňuje nejen jeho výkon, ale též životnost. Proto se vyplatí vsadit na nabídku prověřených výrobců a prodejců. Příkladem jsou čerpadla značky Wilo, pro něž je typický nejen mimořádný výkon, ale též vysoká kvalita užitých materiálů a nadstandardní preciznost zpracování konstrukce. Široký sortiment čerpadel značky Wilo najdete na www.georgia.cz. Zde naleznete též produkty pro dům, zahradu a průmysl od další 27 prestižních výrobců čerpadel, takže si snadno vyberete zařízení, které bude přesně odpovídat všem vašim požadavkům.

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist