Světlo a jeho vliv na naše zdraví

Autor: , 15.8.2016

Světlo má vliv nejenom na naši náladu, ale i na zdraví. V ložnici byste proto na jeho správný výběr měli pamatovat dvojnásob.

Co vám hrozí, když na kvalitu světla nebudete dbát?

Rozhodně jsou lékaři za jedno v tom, že vypnout bychom před usnutím měli všechny zdroje intenzivního modrého světla, to znamená i mobily nebo počítače. I když ty nám primárně ke svícení neslouží, mozek si v takovém případě myslí, že je stále den, neboť se v našem těle spouští produkce serotoninu.

Rádi si v posteli čtete? Rovněž jakákoli činnost v nevyhovujících světelných podmínkách namáhá zrak, což může způsobit pálení či zarudnutí očí a vyústit až k bolestem hlavy. Potřeba intenzity osvětlení na totožný úkon se navíc s věkem zvyšuje. Byť je samozřejmě zapotřebí zůstat v tomto směru racionálními, rozhodně nedejte na fámy o trvalém poškození zraku. Nevhodné světlo sice může u citlivějších osob vyvolat dokonce podrážděnost a napomůže k rychlejší únavě očí, což vám nebude nikterak příjemné, nicméně zaručeně nehrozí fatální následky.

Jak si posvítit správně?

Z výše jmenovaných důvodů by ani hlavní stropní svítidlo do ložnice nemělo být příliš silné a hlavně se vyhněte tomu, které má barvu studenou. Sáhnout můžete i po těch, které mají mléčně zbarvené stínidlo či přímo vlastní žárovku. Mimo ně se do ložnice hodí ještě další doplňkové zdroje a silnější mohou být pouze ve dvou případech.

Tím prvním je nasvícení šatní skříně, máte-li ji v ložnici, aby nedošlo ke zkreslení barev, pokud se oblékáte ještě za ranního šera. Druhou variantu reprezentuje lampička případně nástěnné svítidlo u postele, jinak zvolte světla měkká a rozptýlená, která si můžete rozsvítit i tehdy, když jdete spát později v noci, případně se vzbudíte a jdete třeba na WC. Vaše tělo se dávkou světla nezačne „probouzet“.

Jsou-li zejména vaše děti zvyklé usínat při rozsvícené lampičce, neboť se bojí, rozhodně jim světlo nezakazujte a nenuťte je být v pokoji po tmě. Volte ale raději takovou lampu, která má světlo barevné, odborníci doporučují, aby mělo podíl červené složky.

Proč zavítat do Interiori?

U nás si vyberete přesně takové svítidlo, které vyhovuje veškerým parametrům z hlediska intenzity i barvy světla a také životnosti, rádi vám samozřejmě s výběrem pomůžeme, stačí nás s libovolným dotazem na náš sortiment kontaktovat. A v neposlední řadě si zvolíte design přesně podle vlastního vkusu. V nabídce máme produkty předních světových výrobců, které zaručují prvotřídní kvalitu, kladou důraz na precizní zpracování a zároveň rovněž originální vzhled.

Diskuse k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist