Úžasné: Kameny, které kvetou!

Autor: , 25.7.2014

Živé rostliny, květiny a bylinky jsou nadčasovou dekorací, která by neměla chybět v žádném interiéru. Pokud však toužíte po něčem více originálním, jistě se vám zalíbí tzv. živé kameny. Ty jsou na první pohled od těch pravých k nerozeznání; život v nich prozradí až nádherný barevný květ.

Kvetoucí kameny

Živé kameny pocházejí z jižní Afriky, jsou příbuzné s kaktusy a dalšími sukulenty a obdobně se i pěstují. Nejznámějšími živými kameny jsou lithopsy, dále rostliny rodu Conophytum a Ophtalmophyllum. Patří sem také mnohé druhy pleiospilosů a gibbaeí. Všechny živé kameny se podobají svým vzhledem – rostlinky nemají stonek, pouze tělo tvořené dvojicí sukulentních listů.

Ozdoba kvetoucí kameny

Živé kameny si můžete koupit jako rostliny, nebo si je vypěstovat ze semen, přičemž jejich pěstování není navzdory jejich exotickému původu a extravagantnímu vzhledu ničím složitým.

Ozdobné kameny

Rostlinám dopřejte hlubší substrát bohatý na minerály a ideálně písčitého charakteru, dostatek světla a střídmou závlahu. V letním období bude živým kamenům dělat dobře především ranní slunce (odpolední je již příliš silné). V zimě naopak potřebují dostatek světla a nižší teploty okolo 5-10°C. Rostliny je třeba zalévat vydatně, ale méně často (přibližně 1x za 14 dní). Se zálivkou počkejte, až substrát vyschne, a zalévejte raději odspoda. V zimě zálivku omezte, starší jedince nezalévejte vůbec.

Kameny s květy

Pokud chcete vypěstovat rostliny ze semen, připravte si navlhčený kvalitní výsevní substrát promíchaný s pískem, vysejte na něj semínka a nechte je klíčit na světle. Čas od času substrát zavlažte. Semínka Vám rychleji vyklíčí v zavařovací sklenici lehce přikryté víčkem. Po vyklíčení je přesaďte do květináče. První květy se ukážou přibližně za 3-4 roky od výsevu.

Ozdobné kameny s květy

Ozvláštněte i Vy svůj interiér úžasnými oblázky, které Vás nepřestanou udivovat!

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist