Vánoční stromeček 2016

Autor: , 4.12.2016

S příchodem Vánoc přichází i debaty o vánočním stromečku. Živý anebo umělý? A když umělý, jaká barva a typ? A když živý, jaký koupit a kdy, aby neopadal? Výběr vánočního stromečku není jednoduchou záležitostí. Nedokážete se rozhodnout a zvažujete pro a proti? Pojďme se podívat na fakta, která vám mohou pomoci při výběru.

Živý nebo umělý?

Umělý stromek má bezesporu delší životnost, než umělý, ale ani on nevydrží věčně a jednou si budete muset pořídit nový stromeček. Jde o ekologičtější přístup, i když i to je tématem pro polemiku, jelikož stromek jednou budete vyhazovat a jeho likvidace také něco stojí. Tvrzení, že umělý stromeček se podobá velké štětce na čištění láhví, je mylné. Moderní stromečky jsou od živých doslova k nerozeznání.

Živý nebo umělý stromeček

A jak vybrat ten živý vánoční stromeček, aby vydržel až do jara?

Živé stromečky nepatří k těm nejlevnějším a vždy je tu riziko, že se nemusí dočkat Štědrého dne, natož pak Nového roku. Tato skutečnost řadu lidí přesvědčila o tom, že umělý stromeček je výhodnější, ne vždy tomu však musí být, pokud se naučíte stromeček správně vybírat. Při nákupu stromku se zajímejte o to, jak je stromek skladovaný. Nevhodné jsou stromy v igelitu a na haldě s jinými stromky. Stromeček musí vypadat svěže, nesmí mít polámané větve, jehličky musí mít sytě zelené a nekupujte ho s příliš velkým předstihem. Zásadně nekupujte stromečky uskladněné ve vnitřních prostorách obchodů, ani tehdy, když jehličky nejsou zelené, nemají jednotnou barvu a opadávají. Nekupujte ani předem zabalený stromeček.

Zdobení vánočního stromku

 

Po pořízení živého stromku, je nutné jej skladovat v chladném prostředí a nejlépe ponořený do nádoby s vodou. Dříve však, než ho ponoříte do vody, musíte ještě odříznout malý špalíček z kmínku, aby voda mohla dovnitř proniknout. pozor, neořezávejte kůru, ta musí sahat do vody.

 

Aby vám stromek dlouho vydržel, je důležité zvážit, kam ho v interiéru postavíte. Strom by měl stát, co nejdál od topení na co nejsvětlejším místě a zároveň však mimo přímé slunko. Schnutí zpomalíte tak, že si pořídíte stojan s nádobou na vodu anebo pod stojan umístíte nádobu s vodou, do něhož stromek ponoříte. Před usazením do stojanu, stromek opět seřízněte, aby lépe sál vodu.

Vánoční stromeček - inspirace

Výběr stromku je důležitý

  • Smrk ztepilý vás zaujme svou nízkou cenou, lehkostí a intenzivní vůní, ale pozor, moc toho nevydrží. Je hodně choulostivý na teplotu, ale i s chladnější teplotou to není žádná sláva.
  • Smrk stříbrný je krásný jehličnatý strom, vydrží víc než smrk ztepilý, navíc jehličí neopadává, ale přischne jako u jedle nebo borovice. Není těžký, ale je velice pichlavý.
  • Jedle kavkazská patří k těm nejkrásnějším vánočním stromům. Bohužel je dražší a jeho kmen je poměrně silnější, což může způsobit jisté obtíže oři manipulaci. Jehličí však neopadává a stromek vydrží dlouho.
  • Jedle bělokorá byla hitem Vánoc v půlce minulého století. Krásně voní a může i dlouho vydržet.
  • Borovice černá je dobrou volbou, protože stromek krásně voní, dlouho vydrží, je levný a manipulace je poměrně snadné. Bohužel není tak hustý, jako jiné jehličnany a roste velmi nepravidelně, takže může být nevzhledný.

Borovice lesní patří mezi klasiku, není však tolik oblíbená, jako borovice černá, která vypadá přeci jen lépe. Nevýhodou je i pryskyřice, kterou vypouští. Vydržet však může až do velikonoc.

Jaký vánoční stromeček v roce 2016

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist