Vlastnoručně vyrobený koberec

Autor: , 16.9.2013

Koberce dělají naše domovy útulnější a hřejivější. Jsou nejen velmi dekorativní, ale také praktické: dokonale plní funkci zvukového a tepelného izolantu, který je navíc příjemný jak na pohled, tak na dotek. Přestože jsou koberce v našich domovech oblíbené, jen málokdo z nás se může pochlubit vlastnoručně vyrobeným kouskem. Proto vybočte z řady a nebojte se pustit se do výroby vlastního koberečku.

 

Tvorba koberečku potrvá několik týdnů až měsíců. Na druhou stranu jde o jednoduchou ruční práci, při které při dlouhých podzimních večerech skvěle zrelaxujete. Na výrobu koberečku budete potřebovat plátno na vyšívání s velkými oky, několik klubek silné příze, středně silný háček na háčkování a nůžky.  Velikost plátna zvolte podle toho, jak velký kobereček chcete mít. Stejně tak volba barvy příze je zcela na vašem vkusu.

Pomocí háčku roztáhněte oko plátna. Okolo jedné ze čtyř stran oka provlékněte pomocí háčku přízi tak, abyste na vrchní straně plátna mohli udělat uzel. Uzel zavažte nadvakrát, pevně utáhněte a oba konce příze ustřihněte. Tak pokračujte i u ostatních třech zbývajících stran oka (pokud vám to velikost oka dovolí) a stejně postupujte oko za okem. Až budete mít koberec hotový, konce přízí zastřihněte do roviny.

 

Po nějaké době vám práce půjde rychle od ruky a přibývající centimetry vás budou těšit. Tímto způsobem si poměrně snadno můžete vytvořit koberečky různých barev, vzorů, motivů a obrazců. Takže pokud máte jasnou představu, jak by měl kobereček, který oživí váš domov, vypadat a nemůžete ho nikde sehnat, není nic jednoduššího než si ho vyrobit. Skvělým motivem koberečků jsou číslice, písmena či celá jména: takový kousek můžete věnovat také jako originální a jedinečný dárek. A pokud hlavním motivem koberce budou obrysy zvířátek či pohádkových postaviček, získáte skvělý doplněk do dětského pokoje.

Počet komentářů: 5

 1. Lada

  19.9.2013 at 18:02

  K zimním večerům jak dělané! Super!! Vlastní koberec jsem si ještě nevyrobila a ani by mě takovýto postup nenapadl – díky, super inspirace!

  • eliška

   25.2.2015 at 14:24

   Dobry den, muzu se zeptat, jak velky je koberecek na obrazku a kolik metru vlny na nej bylo spotrebovano ? Chci vyrobit koberec 1.8x2m a nevim, kolik toho budu potrebovat. Diky za odpoved.

 2. Eva

  13.4.2015 at 14:40

  Dobrý den, kde seženu tu síťku? Všude nacházím jen s malými oky. Děkuji

  • Marie

   16.4.2015 at 15:58

   Za mého mládí existovala pevná síťka, do které se vypichoval tlustý chemlon. Dnes by se možná na tenší vlnu dala použít stavební perlinka, co se dává na zpevnění omítky při zateplování domů.

 3. Helena

  23.12.2017 at 17:45

  Látka se jmenuje panama nebo kanava, záleží na velikosti otvorů. Nevím, jestli jsou ještě k dostání, jinak byly kdysi v galanterii. Bavlnu jsem si nejdřív nastříhala na určitou délku a pak už to šlo ráz dva tři. Bavlna to byla taková hrubší, už nevím název. A ty koberečky mám dodnes. Vyperu, vyždímám a zas jsou čisté.

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist