Vybavujeme pokoj pro holky a pro kluky

Autor: , 19.10.2014

Zařízení a organizaci dětského pokoje, řešíme hlavně ve chvíli, kdy máme druhého potomka a chceme ho přestěhovat do pokoje ke staršímu. Jestliže se jedná o dvě holčičky nebo chlapečky, je zařizování docela jednoduché, pro děti opačných pohlaví už se můžeme potýkat s menšími problémy. Mimo pohlaví musíme řešit také věk a záliby.

Zařizování pokoje pro holku a kluka znamená nákup všeho dvakrát a jinak. Každému se líbí jiné barvy, nábytek a každý má jiné zájmy. Jedinou cestou v tomto případě je nalézt dobrý kompromis a do pokoje zakomponovat každému něco.

Většinou začínáme barvami na stěnách a v tomto případě je nejvhodnější volit neutrální barvy např.: žlutá, béžová, okrová či zelená.  Každé dítě by také mělo mít svůj kout, který si může vyzdobit podle sebe.

Zařízení kupujeme dvakrát

Při vybavování pokoje kupujte každému dítěti jeho vlastní nábytek. Není dobré, aby se dělily například o psací stůl. Jediné co společné být může je šatní skříň, pokud bude dost velká pro oba. Nejdůležitější v každém věku je kvalitní postel a matrace. Starší děti potřebují také psací stůl a židle. Koupit můžete takové, které porostou spolu s dítětem. Ty vydrží dalších několik let. Důležité jsou i police, boxy na uložení hraček nebo na knihy. Nezapomeňte nechat dost místa na hraní.

Dětský pokoj pro holku a kluka

Zasouvací postele ušetří prostor

Často řešíme problém s postelemi, protože zaberou mnoho místa. Ve velkých pokojích je umístíme k protilehlým stěnám, jestliže není prostoru nazbyt, je lepší se vyhnout samostatným lůžkům. Pozvolna se také upouští od oblíbených paland, protože děti spící nahoře nedýchají příliš dobrý a čerství vzduch. Navíc by mohlo rozespalé dítě při slézání snadno spadnout.

Zvolit můžete například řešení se zasouvacím lůžkem. To je opatřené kolečky a brzdou. Ráno se jen zasune pod druhé lůžko a hned je více místa. Děti chtějí ovšem i v průběhu dne odpočívat a většinou k sezení použijí postel. Tento nedostatek se může vyřešit různými sedacími vaky.

Jestliže nechcete zasouvací postele, je další alternativou postavení lůžek do tvaru L. Lůžka jsou umístěná kolmo k sobě a překrývají se v nohách. Oblíbené jsou vyvýšené postele, které pod sebou mají dostatek místa, ale nejsou tak vysoké jako palandy a dítě nespí tak blízko stropu.

Sdílený dětský pokoj pro kluka a holku

Větší věkový rozdíl chce větší soukromí

Jestliže je mezi dětmi větší věkový rozdíl, bude ten starší určitě požadovat větší míru soukromí. Hlavně v období puberty chtějí děti svůj klid, zatímco ti mladší naopak vyžadují velkou pozornost. Pokud je pokoj rozměrově dostatečně velký, můžete ho přepažit příčkou ze sádrokartonu nebo jiného vhodného materiálu, někdo volí třeba jen roletu. Takovéto řešení bude vhodné i u stejně starých dětí, které již odrostly dětským střevíčkům a chtějí mít oba své soukromý.

Každé z dětí potřebuje svůj vlastní kout, kde se bude moci ukrýt před okolním světem a v klidu se učit, číst si, poslouchat hudbu, hrát si nebo cokoliv jiného.

Kdy jsou opravdu potřeba pokoje dva?

Psychologové doporučují, aby každé z dětí mělo svůj vlastní pokoj, pokud je jejich věkový rozdíl větší než pět let. U rozdílných pohlaví to platí dvojnásob.

Jak dlouho mohou být sourozenci spolu

Společný pokoj může sloužit různě dlouhou dobu. Někteří sourozenci spolu v jednom pokoji vydrží pomalu až do dospělosti, někteří tvrdě vyžadují s obdobím puberty svůj pokoj. Vše se odvíjí od toho, jaký vztah spolu bratr a sestra mají a jak si ho postupem let dotvářejí.

Dětský pokoj pro kluka a holku

1 komentář

  1. Dana

    27.3.2015 at 12:39

    Skvělým řešením jak dětem zútulnit pokojíček je také osvětlení dětskými svítidly. Před měsícem jsem dětem při zařizování dětského pokojíčku koupila dětská svítidla a dětem se velmi líbí.

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist