Vybíráme matraci do dětské postýlky

Autor: , 10.9.2014

Pořídit pohodlné a zdravotně nezávadné lůžko je velmi důležité a to zejména pro děti. Na výběr dbáme již od jejich miminkovského věku až po období dospívání. Vybrat kvalitní a správnou matraci je nesmírně náročné. Dobrým výběrem můžeme předejít různým zdravotním komplikacím např.: s páteří.

Při nákupu dětské matrace je vhodné poradit se s odborníky, třeba i s ortopedem nebo dětským lékařem. Malé děti se nejvíce vyvíjejí právě při spánku. Jak tedy vybrat tu správnou?

Materiál dětské matrace

Dětské matrace se vyrábějí z mnoha různých materiálů. Vybrat si můžete například molitanové, latexové, kokosové či pohankové. Nabízí se i různé kombinace materiálů. Rodiče alergiků jistě ocení matrace s antialergickou výplní. Existují také matrace se zimní a letní úpravou, každá z jedné strany či sendvičové matrace.

Matrace s latexové pěny jsou středně tvrdé, pružné a přizpůsobí se váze dítěte. Navíc jsou elastické. Hitem posledních let jsou kokosové matrace. Doporučuje je i řada odborníků. Mají kvalitní ortopedické vlastnosti, neobsahují toxické látky. Nevýhodou je její horší čistitelnost. Pokud pořídíte kombinaci z latexové pěny a kokosu, získáte navíc matraci antialergickou.

Dětská kokosová matrace

 

Mimo materiálu matrace je důležitý také potah. Měl by být snímatelný a vhodný k praní. Pro miminka je dobré pořídit navíc i ochranný kryt na matraci nebo prostěradlo s ochranou proti protečení. Jestliže chcete používat monitor dechu, ujistěte se, že pod vámi vybranou matrací bude správně fungovat.

Bezpečnost a rozměry

Matrace musí pasovat na postýlku a přesně do ní zapadnout. Nesmí zde vzniknout žádné mezery, protože by se dítě mohlo poranit. Jestliže vložíme mezi matraci a postýlku dva prsty a pokud se tam vejdou, je rozměr nesprávný. Matrace by měla odpovídat rozměrům postýlky.

Pro miminka musí být matrace tak akorát, tedy ani příliš tvrdá ani měkká. Nesprávně vybraná matrace může zvýšit riziko SIDS nebo se může dítě zaklínit či zadusit. Pro malé kojence od narození je proto vhodné pod matraci navíc pořídit monitor dechu, který monitoruje dýchání dítěte a pokud by přestalo dýchat, spustí se alarm.

Celkově je lepší tvrdší typ. Některé typy matrací jsou také jen do určité zátěže a s růstem dítěte ji budeme muset vyměnit.

Pro kojence je vhodnější matrace s kokosovou výplní nebo v kombinaci s latexovou pěnou. Je dostatečně tvrdá, prodyšná a zároveň antialergická. Jejich nosnost je přibližně do 20 kg.

Matrace pro kojence

 

Pro starší děti je lepší latexová pěna, dostatečně pružná. Matrace se ideálně přizpůsobí váze dítěte, rychle se vrací do své původní polohy. I tady ovšem bude potřeba matraci časem vyměnit. Rozhodně neplatí, že vydrží od batolete až do puberty.

Matrace z latexové pěny

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist