Zábradlí – na co se při výběru zaměřit

Autor: , 17.10.2017

Stavíte si nový domeček nebo ten stávající rekonstruujete? Řešíte v rámci stavby nebo rekonstrukce schodiště? Pak jste jistě narazili i na zábradlí, který je jeho nedílnou součástí. Možná se může na první pohled zdát, že jeho výběr je jednoduchý, ale není tomu tak. Zábradlí musí splňovat řadu kritérií a hodně také záleží, kam zábradlí vybíráte.

Zábradlí je důležité

Zábradlí není jen nějakým designovým prvkem ke schodišti. V první řadě plní bezpečnostní funkci, tedy ochraňuje člověka před pádem či vstupem do nebezpečného prostoru. Zábradlí se nejčastěji používá v interiérech i exteriérech budov. Avšak bývá také součástí dopravních a jiných staveb.

Každé zábradlí bývá ve většině případů sestavené ze základních prvků – sloupek, zábradlí, výplň mezi sloupky a madlo.

Jaké má zábradlí být?

Teď si řekněme, co by každé zábradlí mělo splňovat. Jedná se o důležité body. Takže pokud zábradlí některý z bodů nesplňuje, doporučujeme hledat jinde.

Zábradlí musí být:

  • především bezpečné,
  • designové, aby perfektně zapadlo do vzhledu objektu,
  • odolné proti nepříznivým venkovním vlivům při použití v exteriéru,
  • snadné na údržbu.

Zábradlí z různých materiálů

Nabídka interiérových zábradlí je široká. Jsou vyráběny z různých materiálů, které se od sebe liší svými specifickými vlastnostmi a samozřejmě i cenou.

Levné zábradlí ze dřeva

V domácnostech se nejčastěji používá zábradlí ze dřeva, neboť se jedná o nejlevnější variantu. Jeho použití není omezeno jen na vnitřní prostory, ale své uplatnění nalezne i třeba na balkonech. V případě použití v exteriéru je ale zásadní povrchová úprava kvůli životnosti. K tomu se používá lazura nebo exteriérové barvy. Naopak u interiérového zábradlí se dřevo ošetřuje lakem, olejem nebo interiérovou barvou.

Zábradlí z kovu

Další možností je kovové zábradlí, které nabízí luxusní vzhled a vysokou odolnost. Tím se stávají stále oblíbenější. Kromě vyšší ceny je však nutné věnovat pozornost údajům o maximálním zatížení stavby. Proto se před nákupem bez dokumentace a porady s architektem neobejdete.

Skleněné zábradlí

Moderní skleněné zábradlí nabízí minimalistický vzhled a velmi se hodí do moderních interiérů. Sklo je transparentní materiál, je velmi vzdušné a snadno se začlení do každého interiéru. Mezi jeho výhody patří vysoká pevnost a odolnost skla, bezpečnost, nadčasovost a snadná údržba.

Skleněné zábradlí lze použít na nejrůznějších místech – na schodišti s podestou, na balkóně, u širokého mezipatrového schodiště apod. Pokud hledáte něco, co není tradiční a vnese do vašeho interiéru lehkost a hravost, skleněné zábradlí je tím pravým.

Zakázková výroba zábradlí

Nemůžete-li najít zábradlí podle vašich představ, nechte si ho vyrobit na zakázku. Kovovýroba tuto možnost nabízí a díky ní můžete vybírat z takových materiálů (např. kov a sklo, kov a dřevo), které jsou především funkční, mají dlouhou životnost, ale i snadnou údržbu. Dále si volíte i různé tvary, konstrukční pojetí apod.

Diskuse k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti SPAMu *

TOPlist